– Uhićena sam pred kamerama i moje je ime postalo sinonim za korupciju – kazala je Deša Mlikotin-Tomić, nekadašnja predsjednica saborskog Povjerenstva za sukob interesa, te ujedino nesumnjivo najveći kapitalac koji se ulovio u policijsko-uskočku mrežu u aferi Indeks.
Javno uhićenje
I upravo zbog nje, te javnog načina njezina uhićenja, ona i ostali njezini kolege koji su proteklih mjeseci s njom dijelili optuženičku klupu na zagrebačkom Županijskom sudu, smatraju da je taj proces – politički. Zašto tako misle, nitko od preostalih 11 optuženih profesora i djelatnika Ekonomskog fakulteta u Zagrebu to nije objasnio, no većina ih se slaže u jednom – sebe opisuju kao časne ljude, kojima je ovaj postupak uništio karijere.
A do uništenja tih karijera došlo je, po USKOK-u, jer su optuženi profesori od posrednika uzimali novac kako bi pojedinim studentima progledali kroz prste te ih pustili na ispitima iako ovi nisu znali. Glava te “operacije” bio je posrednik Milan Ćevid, ujedino prvooptuženi, kojeg USKOK tereti da se s posrednikom Munibom Lujinovićem te profesorom Jadrankom Grgonom, vanjskim suradnikom Markom Slipčevićem te djelatnicom referade Julijanom Ljubić udružio radi počinjenja djela.
Dvoje izdvojeno
Ostatak optuženih profesora i studenata tereti se za primanje i davanje mita te za krivotvorenje isprava. Sve skupa, optužene su 23 osobe, no odmah na početku suđenja postupak je zbog bolesti razdvojen za Muniba Lujinovića i Amelu Džanić.
Početak suđenja bio je šokantan i zbog činjenice da je Ćevid priznao krivnju po svim točkama optužnice u kojima se tereti (optužnica ima 16 točaka, a njega se tereti u 13, op. a.). No njegovo priznanje za cijelu je braniteljsku klupu izuzetno sporno jer nije htio odgovarati ni na čija pitanja. Branitelji smatraju da je to samo očitovanje o krivnji te da se zbog toga ne može smatrati valjanim dokazom protiv ostalih okrivljenika, jer se Ćevidovi navodi nisu mogli kontrolirati.
Obrani su sporni i tajno snimljeni razgovori jer smatraju da za njih nisu izdani valjani nalozi te presude u istrazi, za koje smatraju da ne mogu imati snagu dokaza. USKOK pak smatra da je svim optuženima krivnja dokazana. Kakav će stav o svemu tome zauzeti vijeće suca Zorana Luburića, znat će se danas u 13 sati, kada će biti objavljena nepravomoćna presuda.
Otvoriti goli otok i proizvoditi kamen tucanik her radne snage koliko hocete...