U vrijeme Oluje Hrvatska je bila premrežena stranim obavještajnim službama pa se postavlja pitanje kako to da nijedna od njih nije uočila zločinački udruženi pothvat kojim tužitelj Tieger pokušava optužiti Hrvatsku, stav je naših sugovornika.
Tako Joško Morić, tadašnji pomoćnik ministra unutarnjih poslova, tvrdi da je ovakva optužnica s pravnog aspekta teško obranjiva.
– Ako tužitelj spominje brojne znane i neznane počinitelje, počinitelj nije nitko – kaže Morić.
I Mate Laušić, ratni zapovjednik vojne policije, uvjeren je da će otpasti 1. točka optužnice. Kao svjedok tih događaja tvrdi da nije bilo udruživanja radi progona Srba, a ono što se događalo nakon Oluje događalo se zato što prostor nije bio sterilan i što su ulazili ljudi koji su imali snažan emotivan naboj.
Mate Granić, u to vrijeme ministar vanjskih poslova, ustvrdio je kako je jedini cilj Oluje bio uspostava naše vlasti na okupiranim područjima, i to u skladu s rezolucijom UN-a.
– Nema govora o progonu Srba, a ne zaboravite kolika je zasluga Oluje u oslobađanju Bihaća i prestanku rata – podsjeća Granić.
Tadašnji premijer Nikica Valentić tvrdi da nije iznenađen ponašanjem tužiteljstva, ali s pravne točke gledišta to je naknadno uvođenje dokaza tužiteljstva. No, to samo dokazuje da je optužnica na klimavim nogama i da tužiteljstvo nema valjanih argumenata i zato naknadno pokušava unositi dokaze.
Ministar unutarnjih poslova u to vrijeme Ivan Jarnjak tvrdi, pak, da je riječ o čistim nebulozama tužitelja i da je cilj optužiti Hrvatsku. Nemaju čvrstih argumenata i to im “ne bu prošlo” – optimističan je Jarnjak. Istup odvjetnika Mikuličića smatra ispravnim jer Markač sigurno nije kriv za ono što mu tužiteljstvo stavlja na teret.
General Miljenko Crnjac tvrdi da na temelju ovakve optužnice tužiteljstva protiv dijela zapovjedne strukture OSRH ispada da smo se udružili kako bismo pljačkali, ubijali i protjerali Srbe. Ovakva optužnica, kaže, otvara mogućnost suđenja svim vojnicima i zapovjednicima u postrojbama navedenih generala te svim službenicima i namještenicima u tadašnjim tijelima državne i lokalnih vlasti.
Kotromanović!? Malo ovako, malo onako.