Poklekne li Vrhovni sud pred uvjeravanjima osiguravajućih kuća i prihvati li nove tablice za procjenu oštećenja zdravlja, građanima bi se naknade štete za invalidnost u težim slučajevima čak i prepolovile.
Primjerice, žrtva kornatske tragedije, vatrogasac Frane Lučić prema sadašnjim bi kriterijima bio stopostotni invalid i samo zbog duševnih boli jer su mu smanjene životne aktivnosti slijedila bi mu odšteta od 750.000 kuna (usto još ide naknada za strah, duševne boli zbog naruženosti, izgubljene dobiti i dr.). Prema prijedlogu koji se gura na Vrhovni sud F. Lučić bi (što govori grub izračun na temelju javno objavljenih podataka o njegovim ozljedama) dogurao do 80 posto invaliditeta. Taj postotak znači da bi zbog duševnih boli zbog smanjene životne aktivnosti odšteta bila upola manja i iznosila bi samo 360.000 kuna.
Pljuska nije nasilje
Sada je gubitak svih prstiju na rukama tjelesno oštećenje od 95 posto, a po novom bi bilo 65 posto. Gubitak vida na oba oka je stopostotno oštećenje, a po novom bi bilo 80 posto. Slično je i s drugim ozljedama.
>>Nove tablice koje guraju osiguravajuća društva
Prema prijedlogu koji se gura na Vrhovni sud ne bi se samo bitno smanjili postoci tjelesnog oštećenja nego bi se uvela i nova metodologija za izračun odštete koja bi u konačnici bila bolja za osiguravatelja, državu, poslodavca ili bilo kog drugog tko mora isplatiti štetu, a nepovoljnija za invalida.
Osim toga, lakše tjelesne ozljede kao što su potres mozga, natučenost i slično uopće se ne bi smatrale ozljedama ako liječnik nije opisao posljedice poput nesvjestice, povraćanja i slično, ili ako nisu istaknuti hematomi, razderotine i slično.
Prema tome, kako navodi odvjetnik Bruno Spitz, žena koju je pretukao nasilnik i ima potres mozga, natučenost leđa i ramena ne bi se smatrala ozlijeđenom ako nije povraćala i nije posve plava.
– Po njihovu, takva se ozljeda ne bi smatrala ni kaznenim djelom ni prekršajem niti bi se za nju plaćala odšteta. Prema tome, pljuska koju je muž opalio ženi više nije obiteljsko nasilje – zaključuje Spiz.
Rastezali su suđenja
Kao i drugi odvjetnici koji se bave odštetom, Spiz ističe da je prijedlog novih tablica za procjenu oštećenja nepravedan, loš i na štetu građana kojima se ionako isplaćuju male odštete.
Odvjetnici napominju da su nove tablice izradili liječnici koji nemaju klinička iskustva s pacijentima te da su se rukovodili interesima osiguravatelja. Ističu da Hrvatsko društvo sudskih vještaka ima oko 350 članova liječnika vještaka svih medicinskih struka, a da se pri izradi novih tablica ni s kim od njih nije konzultiralo. Ogorčeni su što se nije konzultiralo ni s odvjetnicima te što nije provedena javna rasprava. Prvo javno raspravljanje o ovoj temi bit će 23. rujna u Opatiji na savjetovanju koje organizira Inženjerijski biro Mladena Mlinarevića, a na koji će, osim osiguravatelja, doći i suci te odvjetnici.
Spiz kaže da je u posljednjih petnaest godina teškom mukom ustaljena jedinstvena praksa u vezi s isplaćivanjem odšteta, a sada se sve nepotrebno ruši.
– Osiguravatelji su bili u povlaštenom položaju jer jedini nisu plaćali kamatu i zato im je bilo u cilju rastezati sudske postupke. Tek izmjenama zakona 2006. godine počinje im teći kamata s danom podnošenja tužbe – kaže Spiz i navodi da bi se prihvaćanjem novih tablica za nekoliko tisuća smanjio broj odštetnih zahtjeva osiguravajućim kućama.
Osiguravatelji pak uvođenje novih kriterija opravdavaju potrebom za jedinstvenim medicinskim kriterijima, obvezom koja proizlazi iz novog Zakona o obveznim odnosima te obvezama prema Europskoj uniji.
Osiguravatelji i banke su najveći kamatari! Kad treba uzeti od čovjeka ne prezaju pred ničim a kad mu treba dati odugovlače i smanjuju iznose. Pljačkaši.