Njemačka kancelarka Angela Merkel, koja se danas prvi put sastaje s predsjednikom Bushom, došla je u Ameriku s nekoliko aduta. Prije svega, nije došla u Washington u ulozi političkog novaka. Naprotiv. U posjet vodećoj velesili stigla je tek nakon sedam tjedana intenzivnih političkih aktivnosti u Europi, pri čemu je njezin nastup kao uspješne posrednice u nedavnoj krizi oko budžeta Europske unije možda najviše osnažio njezin politički položaj.
Kancelarka je uoči svog dolaska u Ameriku oštro osudila američki logor u zaljevu Guantanamo, zatraživši njegovo što skorije zatvaranje. Nijedan europski političar do sada još nije tako oštro progovorio o Guantanamu! Zanimljivo je da su Amerikanci, koji se s njezinim prethodnikom Schröderom nisu mogli ni u čemu složiti, i koji od kancelarke mnogo očekuju, na njezinu kritiku Guantanama reagirali izrazito suzdržano. Bush je u javnosti sve slabiji i to se vidjelo i ovom prilikom.
Američka diplomacija polaže velike nade u Angelu Merkel. Amerikanci optimistično gledaju na njezin politički program koji se, za razliku od njezina prethodnika i Putinova prijatelja Gerharda Schrödera, zauzima za poboljšanje odnosa sa SAD-om.
Međutim, do koje mjere Angela Merkel može ići u svojim nastojanjima da odnose s Washingtonom podigne na višu razinu? Ona nudi pomoć za razvoj gospodarstva i demokracije u Iraku. U Emiratima Nijemci treniraju iračke policajce. Dnevnik "Süddeutsche Zeitung" je uoči njezina leta u Washington objavio da obavještajci njemačke tajne službe BND usko surađuju s CIA-om u Iraku.
Tu ima i drugih, značajnih pojedinosti. Ipak, Bush bi želio i znatno više. Želio bi njemačku vojsku vidjeti u Iraku, a to se sasvim sigurno neće dogoditi. S druge strane, kancelarka može mnogo htjeti, ali ona je prije svega ograničena njemačkim javnim mnijenjem, a ono se nije promijenilo i još je uvijek odlučno protiv rata u Iraku.
U javnosti je upamćen i slučaj njemačkog državljanina libanonskog podrijetla Khaleda Al-Masrija, uhićenoga u Makedoniji, kojega su agenti CIA-e danima premlaćivali u hotelskoj sobi u Skopju, da bi ga zatim bez ikakvih dokaza prebacili u nekakav tajni zatvor u Kabul.
Naravno, odnosi s Amerikom bit će u eri Angele Merkel kudikamo bolji. Bush je kancelarku ugostio u samoj Bijeloj kući. Poznato je da nikad ne propušta istaknuti svoju religioznost, a kancelarka je kći protestantskog pastora. Međutim, nakon ovog posjeta ne treba očekivati promjenu njemačke političke doktrine. Ona ostaje usmjerena na EU.