U Italiji postoji zakon usvojen 1982. na temelju kojeg se može promijeniti spol, odnosno ime u dokumentima tako da je drukčije od spola kod rođenja pod uvjetom da se donese liječnička potvrda o kirurškoj promjeni spola. No, i taj zakon je prevladan odlukom Vrhovnog suda iz 2015. koji je prihvatio da osoba u dokumentima promijeni svoj spol i bez liječničke intervencije.
Dakle, postojala je zakonska mogućnost promjene spola i prije usvajanja Istanbulske konvencije, a Vrhovni sud odlučio je da samo kirurška intervencija ne može biti odlučujuća za promjenu spola neke osobe. Osoba koja se žalila nije fizički promijenila spol, ali se psihički osjećala drukčije. Vrhovni sud se pri donošenju te odluke nije pozivao na IK koja je u Italiji na snazi od 2014., a u parlamentu je usvojena jednoglasno.
Vatikanski radio i vatikansko glasilo Osservatore Romano pozdravili su stupanje na snagu IK. Osservatore Romano članak je naslovio “Korak naprijed u zaštiti žena” te napisao kako je s IK “učinjen korak naprijed u zauzimanju za prava žena” i kako “se radi o prvom obvezujućem elementu na međunarodnoj razini čiji je cilj stvaranje pravnog okvira za preventivnu obranu i zaštitu žena od bilo kojeg oblika nasilja”.
Na izborima 2006. u zastupnički dom je na nezavisnoj listi izabran(a) Vladimir Luxuria. Rođen kao muškarac, ali se uvijek osjećao kao žena. Luxuria je prva transrodna osoba koja je postala parlamentarac u nekoj europskoj državi. Dakle, prije Istanbulske. Bilo je parlamentarki koje su se zgražale što Luxuria upotrebljava ženski WC, ali su se onda navikle.
Transrodnih osoba bilo je uvijek i bit će ih bez obzira na IK. Jednostavno se u tijelu nađe pogrešan rod. Zar zbog toga te osobe treba marginalizirati, da ne kažem ponijeti se prema njima kao nacisti koji su ih slali u konclogore ili komunisti koji su ih slali u Sibir?! Na upit o gay osobama, papa Franjo je kazao: “Tko sam ja da sudim?”
Zar se misli da se neusvajanjem IK više neće rađati gay osobe ili se ta rasprava u Hrvatskoj nametnula iz nekih drugih razloga?
Šteta prostora za ovako zbrkan članak. Vladimir Luxuria je argument za ratifikaciju IK? Društvo koje psihički bolesnim osobama prepušta da određuju što je normalno je bolesno.