Nakon nedavne poplave postalo je jasno da se mještani romskog naselja Autoput u općini Drnje više neće moći vratiti u svoje domove, no prije nego što su uspjeli pokupiti svoje stvari, kuće su – srušene. Predsjednik romske udruge "Korak po korak" Franjo Horvat kaže da je netko iskoristio poplavu i evakuaciju sedam obitelji da sruši nastambe, pa su cijeli slučaj prijavili policiji.
Kuće su srušene prošlog vikenda, a sumnjaju da iza svega stoji vlasnik šljunčare koji je s mještanima već prije pregovarao o selidbi. On je navodno i jedan od vlasnika zemljišta na kojem su ilegalno podignute kuće. Ostali dio je u državnom vlasništvu. Mještani, 16 odraslih i 17 djece, nakon poplave su premješteni u školsku dvoranu u Drnju. Tada im je rečeno da se vjerojatno neće moći vratiti u naselje u poplavnom području. Dio njih u međuvremenu se preselio k rodbini. Mještani kažu da im je vlasnik šljunčare obećao zamjenski smještaj, a dvjema je obiteljima već kupio kuće. Dogovor je, vele, bio da se kuće sruše tek kad su pokupe stvari, odjeću, bijelu tehniku i slično.
– Nitko nas nije obavijestio da će se već sad rušiti – rekao je Miroslav Balog, otac petero djece, koji je privremeno smješten kod svojih roditelja. Mještani tvrde da je na tom mjestu romsko naselje već 150 godina. To je naselje bilo poplavljeno i 2014. godine, kad se rijeka Drava također izlila iz korita i poplavila dio Podravine. Svjesni su da kuće nisu legalizirane, no kažu da im se na osobnim iskaznicama kao adresa navodi naselje Autoput.
VEZANI ČLANCI
Kuće su izgrađene, prema informacijama udruge, na tri čestice, od kojih su dvije u državnom vlasništvu. Pet obitelji koje još nemaju trajno riješeno stambeno pitanje traži od Koprivničko-križevačke županije da im osigura kontejnere kao privremeno rješenje. Cijeli slučaj rušenja kuća istražuje Policijska uprava koprivničko-križevačka, kojoj su prijavljena kaznena djela oštećenja tuđe stvari u Ulici Autoput u Drnju.
Kako je rekao Horvat, stanovnici se pozivaju na pravo dosjelosti jer desetljećima žive na toj lokaciji. O svemu su obavijestili i saborskog zastupnika Veljka Kajtazija. Kajtazi je i 2014. i za nedavne poplave posjetio naselje i razgovarao s načelnikom Općine Drnje Petrom Dombajem. Inače, Stožer Civilne zaštite KKZ-a izvijestio je da su rezultati analize vode na području Šoderice, koja je bila poplavljena, uredni, odnosno u granicama normale. Uzorci su uzeti kod Ribičkog doma, objekta Tomislav, dječje plaže ispred Šoderice, Podravkinog odmarališta i plaže Lazine. Analizirani su mikrobiološki i fizikalno-kemijski parametri.
VIDEO Stravičan prizor u Austriji: Apokaliptična poplava razara sve pred sobom
Treba naći bageristu i dati mu medalju