Znanstvenici su otkrili novi rasjed na dnu Atlantskog oceana koji bi u budućnosti mogao približiti europsko i sjevernoameričko kopno. Do važnog otkrića došli su João Duarte i njegov tim iz Melbournea koji su, proučavajući područje oko Iberskog otoka, koristili snimke sonara i 3D modeliranje, javlja ABC.
Iako je to područje seizmološki vrlo aktivno, znanstvenici dugo nisu mogli objasniti zašto jer Iberski poluotok leži na euroazijskoj tektonskoj ploči koja sa zapadne strane graniči sa sjevernoameričkom, a s južne s afričkom. Središte tih ploča nalazi se na sredini Atlantika što nikako nije moglo objasniti jake potrese u Portugalu poput onoga koji je daleke 1755. pogodio Lisabon i usmrtio 100.000 ljudi.
Tim Joãoa Duartea ustanovio je pak da, pod pritiskom afričke, euroazijska ploča puca i postupno se urušava.
– Mi sada imamo dokaze koji pokazuju novu zonu subdukcije. To je svojevrsni sveti gral koji su svi tražili, no sada uz pomoć nove tehnologije može gledati duboko u more i do najsitnijih detalja mapirati strukture – objasnio je Duarte koji je otkrića tima objavio u časopisu Geology.
A cijeli taj proces pomicanja i sjedinjenja kontinenata te zatvaranja oceana mogao bi se dogoditi za 220 milijuna godina. Dok se to ne dogodi, znanstvenici će uz pomoć novih tehnologija proučavati formiranje, kretanje i pucanje tektonskih ploča koje se događa svakih 300 do 500 milijuna godina.
>>Potres jačine 5.8 po Richteru zatresao zgrade u Meksiko Cityju