Predsjednik Nacionalnog centra za partnerstvo i nastup Irske Peter Cassells u trodnevnom je posjetu Hrvatskoj na poziv Gospodarsko-socijalnog vijeća i Ureda za socijalno partnerstvo RH kako bi informirao predstavnike Vlade i socijalnih partnera o razvoju Irske u posljednjih 15 godina. Sredinom 80-ih godina prošloga stoljeća Irska je imala nezaposlenost 17 posto, zaduženost je bila 110 posto BDP-a, a 1000 mladih ljudi godišnje je odlazilo iz Irske, rekao je na jučerašnjoj konferenciji za novinare Cassells.
- Životni standard tada je bio 60 posto prosjeka europskih zemalja, a danas je nezaposlenost 4 posto, zaduženost 40 posto BDP-a, a životni je standard 118 posto europskog prosjeka. Prije 15 godina bilo je podrške promjenama, ali i socijalnih nemira. Smanjivali smo javnu potrošnju i opseg radničkih prava. No, socijalni partneri dijelili su viziju kako bi Irska trebala izgledati za deset godina. Sklopili smo niz trogodišnjih sporazuma jer su sve promjene bile dugoročne. Nastojali smo povećati stručno usavršavanje, poboljšati izobraženost i znanje - rekao je Cassells.
Cassells je u odgovoru na novinarsko pitanje o prijedlogu smanjenja otpremnina i smanjenja otkaznog roka rekao da je iznenađen visinom otpremnina u Hrvatskoj, koje su veće nego u Irskoj i mnogim europskim zemljama. Potpredsjednik Vlade RH Goran Granić dodao je kako ljudima treba osigurati nov posao i mogućnost prekvalifikacije, a ne otpremnine. Godišnji rast, umjesto četiri posto, istaknuo je Granić, trebao bi biti sedam posto, što bi potaknulo razvoj i smanjilo nezaposlenost, a irski je godišnji rast, primjerice, devet posto.
Valentina Starčević