Dok se države diljem svijeta bore s drugim valom koronavirusa, Vijetnam, država s 95 milijuna stanovnika, ima zabilježenih samo 35 smrtnih slučajeva.
Tran Le Thuy, direktor Centra za medije i razvojne inicijative u Hanoju, za Guardian je objasnio koja je njihova tajna.
– U večernjim satima 7. ožujka dobio sam e-mail od upravitelja poslovne zgrade u kojoj radim u Hanoju. U njemu je pisalo kako je otac Nguyena Hong Nhunga, 17. pacijenta s COVID-19 u zemlji i prvome u gradu, večerao na trećem katu zgrade. Iako je dva puta bio negativan na testiranju za koronavirus, upravitelj zgrade prijavio je njegov dolazak nadležnim vlastima. Sedam djelatnika koji su bili s njim u kontaktu poslano je u samoizolaciju, a zgrada je odmah dezinficirana – napisao je on i istaknuo kako je zemlja ovu reakciju usvojila od početka pandemije i dalje je primjenjuje, piše vecernji.ba.
Tijekom prve faze epidemije vlada je uspjela brzo i sveobuhvatno prekinuti sve putove prijenosa virusa, a svaka zaražena osoba bila je hospitalizirana, piše Thuy. Vlasti su pronašle sve kontakte i poslale ih u samoizolaciju. Vojska je domove zaraženih i njihovu četvrt stavila u lokalni lockdown. Vijetnam se ponašao kao da je riječ o biološkom ratu.
Vijetnam je imao sve predispozicije za moguće katastrofalne razmjere pandemije. Prvo, njegova granica s Kinom proteže se na oko 1300 kilometara, povezan je trgovinski s njom i nema izrazito razvijen zdravstveni sustav. Dakle, zašto je Vijetnam, osim zbog praćenja kontakata, bio toliko uspješan u borbi s COVID-19?
VIDEO Mogu li se simptomi koronavirusa pojaviti i odmah nestati
Važan razlog je način na koji se vlada odnosila prema pandemiji, odnosno jer ju je depolitizirala i tretirala je prvenstveno kao zdravstvenu krizu. Nije bilo političkog ili vjerskog upliva zbog kojih bi se manipuliralo podacima. Primjerice, voditelj Centra za kontrolu bolesti u Hanoju uhićen je zbog sumnje na korupciju tijekom nabave kompleta za testiranje, a trgovcima su određene novčane kazne ako su zaštitne maske prodavali po previsokoj cijeni.
Drugi razlog jest to što Vijetnam dobro poznaje Kinu; zna da bi kineske vlasti mogle umanjiti brojke zaraženih, kao što je to bio slučaj s epidemijom SARS-a 2003. Kada je Wuhan u siječnju objavio informaciju o prvom smrtnom slučaju u Kini, Vijetnam je odmah uveo kontrolu granice s Kinom i pregled svih putnika koji dolaze iz te zemlje. To nije bila laka odluka, s obzirom na to da trgovina s Kinom čini znatan dio vijetnamske ekonomije.
Ne daju se (još) potplatiti, ispravno broje i ne šire paniku gdje je ne treba biti, kad nešto zatrebaju, pitaju virologe, a ne glupologe. Manje više, to je to.