PLAVI EKRAN SMRTI

'Ovo možemo nazvati najvećim IT kvarom u povijesti': Kako je jedan potez paralizirao pola svijeta

Global IT outage, in Milwaukee
Foto: JENNAH MOON/REUTERS
1/4
19.07.2024.
u 23:52

Ono što će iza ovog kvara ostati je tzv. ''plavi ekran smrti'' koji se korisnicima prikazivao na ekranima, umjesto uobičajenih zaslona

Na potpuni oporavak IT kvara koji je ovog petka pogodio skoro cijeli svijet čekat će se još tjednima, nakon što su zračne luke, zdravstvene ustanove i tisuće tvrtki tijekom dana pretrpjele prekid rada. Izuzetak onome što već sada stručnjaci nazivaju ''najvećim IT kvarom u povijesti'' nije bila ni Hrvatska, pa su tako brojne tvrtke, zračne luke i CEZIH imale probleme s radom.

Kvar je u konačnici bio detektiran kod IT sigurosne tvrtke Crowdstrike, koja je potvrdila kako je greška bila u jednom od ažuriranja sadržaja za Windows. Hakerskog napada nije bilo, uvjeravali su, a ovime nisu bili pogođeni Mac i Linux sustavi. Do sredine dana otkazano je više od 1.400 letova, s time da se brojka u međuvremenu i povećavala. Ono što će iza ovog kvara ostati je tzv. ''plavi ekran smrti'' koji se korisnicima prikazivao na ekranima, umjesto uobičajenih zaslona. U prvim satima od pada, vodeći konzultant za kibernetičku sigurnost Troy Hunt tvitao je kako je razmjer ovog IT kvara bez presedana. 

- Mislim da nije prerano to tako nazvati: ovo će biti najveći IT prekid u povijesti - napisao je, dodajući: ''Ovo je u osnovi ono zbog čega smo svi bili zabrinuti s Y2K, osim što se ovaj put stvarno dogodilo''. Pritom Hunt tu misli na grešku koja je zabrinjavala stručnjake uoči 2000. godine, ali u konačnici nije stvorila veće probleme tada. 

Dani i tjedni mogli bi proći prije nego što se ovaj kvar riješi. Profesor kibernetičke sigurnosti na Sveučilištu Surrey Alan Woodward kazao je za The Guardian kako ovaj popravak zahtijeva ponovno pokretanje svih strojeva ručno, što većina standardnih korisnika ne bi znala kako učiniti.

POVEZANI ČLANCI:

Zaštitu od hakerskih napada CrodStrike IT tvrtke koriste brojne tvrtke, među njima i one koje broje tisuće svojih zaposlenika, tako da nije bilo neobično što se kvar toliko munjevito i daleko proširio. Iako su sve te tvrtke na dnevnoj bazi zahvaljujući CrowdStrikeu zaštićene od napada hakera, stručnjaci upozoravaju kako je ovaj slučaj upravo demonstrirao opasnosti toga što svega nekoliko tvrtki na svijetu se bavi upravo zaštitom softvera. 

- Vjerujemo pružateljima kibernetičke sigurnosti, ali nema raznolikosti. Stvorili smo krhkost u našem tehnološkom ekosustavu. Pobjeda' na tržištu može agregirati rizik, a tada svi mi - potrošači i tvrtke podjednako - snosimo troškove - kazao je za CNN Munish Walther-Puri, bivši direktor cyber rizika za grad New York.

Veći problem nastao je u Portlandu u Oregonu gdje su određene bitne usluge, poput hitnih komunikacija, bile pogođene prekidom. Izraelsko ministarstvo zdravstva priopćilo je da je globalni kvar pogodio 16 bolnica, dok je u Njemačkoj sveučilišna bolnica Schleswig-Holstein na sjeveru zemlje priopćila da je otkazala sve planirane operacije u Kielu i Lübecku.

Woodward navodi da je problem bio u IT sustavu koji se naziva CrowdStrike Falcon koji nadzire sigurnost velikih mreža osobnih računala i preuzima dio softvera koji ga nadzire. 

- Proizvod koriste velike organizacije koje imaju značajan broj osobnih računala kako bi osigurale da se sve nadzire. Nažalost, ako izgube sva računala, ne mogu raditi ili samo na znatno smanjenoj razini usluge - poručio je.

>> FOTO Plavi ekrani, otkazani letovi i vlakovi koji stoje: Pogledajte kaos diljem svijeta zbog globalnog IT kvara

Global IT outage, in Milwaukee
1/23

Komentara 7

RO
romobil
06:44 20.07.2024.

Glič u matrixu.

Avatar Ležeći Policajac
Ležeći Policajac
04:40 20.07.2024.

Čim sam pročitao ''plavi ekran smrti'', prva asocijacija mi je bio HRT.

EJ
ejStef
02:02 20.07.2024.

Eh da, od 10. mjeseca i kod nas će tvrtke zakonski morati uzimati takve programe i kompanije za zaštitu. Pa sad vidimo koliko će to biti sigurno... Crowdstrike čak nema previše korisnika, nekih 29.000 tvrtki, no od 500 najvećih, 300 koristi Crowdstrike. Uz to dosta državnih institucija širom svijeta to koristi, kao i veliki trgovački lanci. Tako da je "udar" bio popriličan... To samo pokazuje koliko je Cloud i outsource "siguran". Možda ima manje sitnih problema u tvrtkama, ali kada nastane problem, onda je to ovako... Još jedan veliki problem koji se sve češće pojavljuje, naročito kod Američkih kompanija, jest nekompetentnost zaposlenih budući da se kod takvih kompanija primarno zapošljava po ključu (tzv. DEI). Tvrtke su primorane tako raditi, inače država, banke i slične organizacije ne žele raditi s njima. Ko nekad kod nas u komunizmu... I nas to čeka, do 2028, svaka tvrtka kod nas će imati iste obaveze, zakon je sada u saboru i ide po hitnoj proceduri.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije