Iako se sklopljen pakt između ruskog predsjednika Vladimira Putina i turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana u Sankt Peterburgu, u kojem su dogovorili obnovu odnose i suradnju u gospodarstvu, a potvrđena je i realizacija Turskog toka, smatra povijesnim, i Rusi i Turci su dosta oprezni glede cijele situacije.
‘Moj najdraži prijatelj’
Unatoč tome što su se Putin i Erdoğan srdačno pozdravili vidjelo se kako između dvoje predsjednika vlada velika napetost i kao da se gledaju preko nišana. Erdoğan se predsjedniku Putinu obraćao s “moj prijatelj, moj najdraži prijatelj...”, i na taj naćin htio pokazati da je situacija izglađena, međutim još uvijek su sve opcije otvorene. Turski predsjednik Erdoğan sam je sebe zapleo u veliku paukovu mrežu iz koje će teško izaći.
Da je ruski predsjednik Putin nepovjerljiv prema Erdoğanu i s rezervom uzima dogovor imeđu njih dokazuje i činjenica kako nije rekao da će odmah početi s realizacijom podstignutog dogovora, već da će to učiniti u roku od tri godine. Putinu i Erdoğanu nije samo problem Sirija gdje imaju dijametralno suprotne stavove. Oni nemaju ni približno slično stajalište ni u jednom pitanju vanjske politike i sukobima u svijetu. Što se tiče Sirije, Turska podržava oporbu i islamiste, dok s druge strane Putin podržava Assada. Njihova različita politika glede Sirije upravo se sada najbolje oslikava u Alepu gdje Putin bombardira oporbu i islamističke skupine, koje, tvrdi i sam Putin, napružava Erdoğan, jer mu nikako ne odgovara da padne Alep, utvrda protiv smrtnog neprijatelja Asada. Nakon dugih razgovora oko Sirije, nakon kojih su i dalje ostala različita mišljenja, Putin je Erdoğanu kazao kako, ako želi dobro za svoju zemlju i bolje odnose između njihovih zemalja, mora se pod hitno odreći svih islamističkih skupina kojima šalje naoružanje. Isto tako, Putin čvrsto stoji na strani Kurda što je još jedan kamen spoticanja Rusije i Turske.
Umjesto da se susreće sa svojim saveznicima iz NATO saveza, turski predsjednik Erdoğan otišao je u Rusiju na sastanak s Vladimirom Putinom i tako svojim zapadnim partnerima poslao jasnu poruku jer su ga, kako je u nekoliko navrata izjavio, u odlučujućem trenutku ostavili na cjedilu. Zapadnoeuropski analitičari vjeruju kako je susret dvaju vođa, Rusije i Turske, Putina i Erdoğana uzdrmao već ionako krhku ravnotežu u Europi i na Bliskom istoku, međutim pitanje je da li će Erdoğan uspijeti zakočiti NATO-vu crnomorsku inicijativu usmjerenu protiv Rusije, kao što to od njega traži Putin. Isto tako, Europska unija ne može sakriti svoje strahovanje da bi Erdogan mogao prekinuti postignuti sporazum o zaustavljanju izbeglica u Europu. Sigurno je da će sve oči svijeta narednih mjeseci biti uprte u Erdoğana i da će se pratiti svaki njegov potez kad su u pitanju strategijska opredeljenja Turske u odnosu na EU, Siriju, područje Kavkaza i Azije, kao i veza sa SAD, na koje je turski predsjednik posebno ogorčen i štoviše, sumnja da je Zapad bio upoznat s pripremama za puč protiv njegove vlade.
Približavanje Rusije i Britanije
S druge strane, NATO ipak ne vjeruje da bi Turska dovela u pitanje pripadnost Atlantskom savezu, pa zato odbacuju i špekulacije da bi se Ankara mogla pridružiti sigurnosnoj šangajskoj organizaciji za suradnju u kojoj su Kina, Rusija i više azijskih država, ali nisu tako sigurni kad je u pitanju tursko okretanje i euroazijskoj ekonomskoj uniji čiji je glavni stup Rusija.
U međuvremenu, ruski predsjednik Putin i britanska premijerka Theresa May razgovarali su telefonski i dogovorili sastanak “u bliskoj budućnosti” kako bi pokušali poboljšati slabe odnose između Moskve i Londona. Odnosi između Rusije i Britanije su zategnuti zbog razlika oko Ukrajine i Sirije, a Putin sada pokušava pridobiti Veliku Britaniju koja je na izlaznim vratima iz EU.
>> Turska upozorava SAD: 'Na vama je da se osjećaji turskog naroda ne pretvore u mržnju'
osnova tog susreta je da su rusi spasili život erdoganu dojavom , radile su minute