Svako stvarno religijsko iskustvo ne može ne promicati mir. Nikada se ne smije ubijati u ime Boga, kazao je papa Franjo veleposlanicima 180 država akreditiranih pri Svetoj Stolici u današnjem govoru tijekom tradicionalnog primanja diplomatskog zbora na početku svake godine. Franjo je spominjao krizna žarišta u svijetu, naglasio kako samo oblici ideologije strane religiji mogu počiniti terorističke atentate, ali je i pohvalio sporazume, kao onaj nuklearni s Iranom, koji vode smirivanju napetosti u svijetu, kao i pozitivne rezultate dijaloga među religijama i narodima koje je uočio tijekom pohoda Sarajevu.
- Tko kaže da vjeruje u Boga mora istodobno biti muškarac ili žena mira, dakle milosrđa, pošto se nikada ne može ubijati u ime Boga- kazao je Franjo i naglasio: „Samo jedan ideološki oblik koji je zastranio od religije može misliti da može stvoriti pravdu u ime Svemogućeg namjerno ubijajući nenaoružane osobe kao što se dogodilo u krvavim terorističkim atentatima proteklih mjeseci u Africi, Europi i na Srednjem istoku“.
Govorio je o izvanrednoj Svetoj godini milosrđa i podsjetio kako je u Banguiju, u Srednjoafričkoj Republici, otvorio Sveta vrata. Tamo gdje je „Božje ime upotrebljeno za počinjanje nepravde, htio sam“, kazao je Papa, potvrditi kako se ne može ubijati u ime Boga. Franjo je kazao kako nedavno potpisani međunarodni sporazumi pokazuju kako tamo gdje postoji sloboda vjeroispovijesti i međusobnog štovanja je moguć miran suživot.
- Milosrđe je bilo kao 'nit vodilja' mojih apostolskih putovanja u prošloj godini. Tu prije svega mislim na posjet Sarajevu, gradu duboko ranjenom ratovima na Balkanu i glavnom gradu države, Bosne i Hercegovine, koji ima posebno značenje za Europu i cijeli svijet. To raskrižje kultura, naroda i religija nastoji, s pozitivnim rezultatima, izgraditi nove mostove, vrednovati ono što ujedinjuje i gledati na različitosti kao priliku rasta u štovanju svih. To je moguće kroz strpljivi i razgovor pun povjerenja, koji znade preuzeti kulturne vrijednosti svakoga i prihvatiti dobro koje dolazi iz tuđih iskustava- kazao je Franjo.
Glede migrantskog vala koji je zapljusnuo Europu, papa Franjo je pozvao na prevladavanje straha od tog fenomena. Masovni dolasci izbjeglica i „strahovi od terorizma“ čini se da su „uzdrmali sustav prihvata“ u Europi, ali „moraju se prevladati strahovi zbog sigurnosti“, kazao je Franjo i pozvao da se ne izgubi duh humanosti. Mnogi migranti iz Azije i Afrike vide u Europi točku oslonca za načela jednakosti svake osobe. Papa je pohvalio države koje pružaju pomoć migrantima.
>> Papa Franjo: Neka se Crkva ne zavarava da sjaji vlastitim svjetlom
>> Papa Franjo na iznenadnom izletu u Greccio
papa je pohvalio zemlje koje pruzaju pomoc migrantima , jel papa zna ,a zna sigurno, da vecina stanovnika tih zemalja je protiv pruzanja pomoci islamskim migrantima , koga onda on zastupa , pa valjda politicare tiih zemalja a ne narod