Je li točno da je Europska komisija tražila od Hrvatske vlade rješavanje pitanja granice na moru s Bosnom i Hercegovinom prije početka gradnje Pelješkog mosta, pitao je danas s izvanredne konferencije za medije u Saboru predsjednik stranke Promijenimo Hrvatsku Ivan Lovrinović. Informaciju je, kaže, dobio iz krugova bliskih Vladi, pa želi znati je moguće odgađanje gradnje ovog kapitalnog projekta za Hrvatsku.
- Dobili smo informaciju iz samog vrha Vlade da je Europska komisija pisanim putem zahtijevala od Hrvatske rješavanje pitanja granice na moru s BiH prije realizacije projekta izgradnje Pelješkog mosta. Zato izravno pitam premijera, je li Europska komisija ikakvim dokumentom u posljednja tri mjeseca tražila od hrvatske rješavanje pitanja granice na moru s BiH i je li početak gradnje mosta vezan uz sporazum o granici između BiH i Hrvatske na moru – zanima Lovrinovića. Pita i hoće li naši partneri u Europskoj uniji poštovati hrvatsku suverenost i činjenicu da Pelješki most gradi na svom teritoriju.
- Ako ne budu poštovali suverenost i zamrznu financiranje dok se pitanje granice ne riješi, pitamo hoće li Vlada reagirati i kako će se postaviti u ovom slučaju? Je li Europska komisija prije odobravanja financiranja tražila od Vlade garanciju da je postignut sporazum između Hrvatske i BiH glede Pelješkog mosta? Ako je istina što smo doznali, tražimo odgovor ima li sve veze s najboljom ponudom i kasnijim odabirom kineskog izvođača da gradi Pelješki most sredstvima EU – nastavlja Lovrinović s pitanjima. Kada sve ovo sagleda, dodaje, pita se što je hrvatska diplomacija i politika radila proteklih 20 godina da nije riješila otvorene sporove sa susjedima.
- Unatoč tome što je Hrvatska bila napadnuta, izložena agresiji i primala izbjeglice, slika Hrvatske u svijetu je bila pozitivna, bili smo žrtve i zašto to nismo iskoristili za povoljno rješavanje odnosa sa susjedima. Svi na štetu naše države i teritorija hoće rješavati svoje probleme, a mi ispadamo najsvadljivija nacija. Ovo je još jedan dokaz da nemamo nacionalnu strategiju i opet se izlažemo opasnosti novih troškova – brine se Lovrinović.
Zanima ga ima li i posjet Bosni i Hercegovini predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović ikakve veze s ovim pismom Europske komisije.
- Ako ona zna za to pismo, neka iz BiH odgovori je li ovo točno što smo doznali. A ako ne zna ništa o tome, onda dobijamo još jednu potvrdu da se u Hrvatskoj vode najmanje dvije vanjske politike – smatra Lovrinović.
Osvrnuo se i na sutrašnje aktualno prijepodne s kojim Sabor počinje ovogodišnje zasjedanje.
- Neću reći da ne očekujem ništa, ali očekujem nastavak načina rada Sabora kao i do sada, marginaliziranje najvažnijih problema od strane vladajućih i izvođenje performansa, sve vodi politiku u stanje koje možemo nazvati lakrdija – zaključuje Ivan Lovrinović.
Zanimljiv je taj Lovrinović. Kada je imao priliku biti u izvršnoj vlasti nije htio, a kritizirati zna.