JAČA SURADNJA KINE I RUSIJE

Pentagon primijetio zabrinjavajuće aktivnosti na Arktiku: 'Sve je puno vojske, aktivirane su stotine baza iz SSSR-a'

Raja-Jooseppi international border crossing station during snowfall in Inari
Foto: LEHTIKUVA/REUTERS
1/4
23.07.2024.
u 11:38

Rusija je na Arktiku ponovno aktivirala stotine vojnih lokacija iz sovjetskog doba. Kina, koja se proglasila zemljom "bliskom Arktiku", tamo ima ambicije izgradnje "polarnog Puta svile".

Rusija i Kina sve snažnije surađuju u arktičkoj regiji, što bi moglo imati negativne posljedice na regionalnu sigurnost, objavila je američka vojska u ponedjeljak u svojoj strategiji za Arktik. Rusija je na Arktiku ponovno aktivirala stotine vojnih lokacija iz sovjetskog doba, stoji u izvješću. Kina, koja se proglasila zemljom "bliskom Arktiku", tamo ima ambicije izgradnje "polarnog Puta svile".

Peking privlače mineralni resursi regije te smatra kako povlačenje leda otvara nove trgovačke puteve, piše Reuters. "Kina i Rusija sve snažnije surađuju diljem arktičke regije putem raznih instrumenata nacionalnih ovlasti", piše Pentagon u svom dokumentu. "Iako preostaju mnoga područja neslaganja između Kine i Rusije, njihovo sve veće usklađivanje u regiji je zabrinjavajuće, pa ministarstvo obrane nastavlja pratiti tu suradnju", dodaje se. 

Arktički pomorski putevi sve se više koriste za trgovinu između velikih ekonomija diljem Tihog i Atlantskog oceana jer je globalno zagrijavanje donijelo duže periode bez leda. Kina i Rusija zajedno razvijaju nove puteve jer Rusija želi nove načine dostave energenata Kini, a Peking traži alternativu za Malajski prolaz. 

Pentagon u izvješću piše kako Kina želi iskoristiti "promjenu dinamike na Arktiku kako bi tamo imala veći utjecaj i pristup, koristila resurse i igrala veću ulogu u regionalnom upravljanju". SAD, Kanada i Finska ovaj će mjesec osnovati konzorcij koji će graditi ledolomce. Cilj je ojačati tamošnje sposobnosti NATO saveznika i suprotstaviti se sve većem utjecaju Moskve i Pekinga. 

VEZANI ČLANCI:

FOTO Grad zavijen u crno: Svijeće i nevjerica nakon nezapamćenog masakra u staračkom domu

Raja-Jooseppi international border crossing station during snowfall in Inari
1/17
Ključne riječi

Komentara 9

HA
Halloween2024
15:16 23.07.2024.

Rusija i Kina sa nekim zemljama u okruženju su puno opasniji i jači protivnik od Varšavskog pakta gdje se okupirani narodi ne bi borili. Zapad sad ima protiv sebe četiri nuklearne sile, ako dodamo Iran i S.Koreju. To je zabrinjavajuće. Rusija je trebala postati dio NATO-a , ali se procijenilo da je bolje pridobiti zemlju po zemlju bivšeg SSSR-a i okružiti u ponižavati Rusiju. Rusija je bačena Kini u zagrljaj zbog nesposobnih političara s obje strane. Sad samo slijedi završetak zapadnog plana, a to je uvođenje sankcija Kini i prebacivanje industrije i novca u Indiju.

Avatar kakomijetakomije
kakomijetakomije
12:12 23.07.2024.

a ovi planiraju demobilizaciju svoje vojske pa su zabrinuti.povjest se vrti u krug

MO
moreplovac
13:59 23.07.2024.

Rusima bi bilo bolje, da izgrade stanovnicima iz njihovih južnih provincija WC-e i druge potrebne sanitarije, nego igrarije na sjeveru. Pitanje je dokle će se "provincijalci" zadovoljavati samo sa kruhom i votkom i čekati na poziv za okončanje njihovog bijednog života u nekoj od "specijalnih operacija".

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije