NEZAKONITO POGODOVALI

Proširena istraga u aferi Janaf: Petorica osumnjičena za namještanje natječaja

Zagreb: Dolazak privedenih brata i sestre Šegota u zgradu USKOK-a
Tomislav Miletic/PIXSELL
25.01.2022.
u 13:30

Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja policija je protiv osumnjičenih podnijela kaznenu prijavu Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta

Ekipa iz afere Janaf ponovno se našla u problemima nakon što je Uskok objavio kako je protiv njih po treći puta proširio istragu, ali ovoga puta nitko od petorice obuhvaćenih aktera neće morati u pritvor jer nitko nije niti uhićen. Na mjestu prvoosumnjičenog opet se našao relativno samozatajni poduzetnik iz Ivanić-Grada Krešo Petek, najbogatiji čovjek Moslavine i izdašni donator političkih stranaka, a prije svega vlasnik megapoduzeća Elektrocentar Petek bez kojeg su se rijetko koji plinovod, vodovod ili strujna mreža u Hrvatskoj mogli do kraja realizirati.

Čitajući Uskokovo priopćenje jasno je i zašto, jer ovim najnovijim proširenjem istrage Petek se sumnjiči da je na ruke direktoru Janafa Draganu Kovačeviću dao 6,2 milijuna kuna mita kako bi njegova tvrtka dobila poslove s Janafom čija je vrijednost bila 64,4 milijuna kuna.

Za tu poprilično izdašnu cifru Kovačević i njegovi podređeni u Janafu, direktor sigurnosti Vlado Zorić i direktor transporta nafte Damir Vrbanc su u razdoblju od srpnja 2019. do rujna 2020. kada su uhićeni poduzimali sve radnje za koje su ovlašteni Statutom i Pravilnikom JANAF-a, ali i sve druge potrebne radnje kako bi osigurali da se u Plan investicija JANAF-a najprije uvrste upravo oni poslovi za koje je Petek bio zainteresiran. To je uključivalo i da se pokrenu postupci nabave, te da se u njima prilagođavanjem tehničkih specifikacija osigura prednost te status jedinog ili najpovoljnijeg ponuditelja upravo tvrtki Kreše Peteka, a time i sigurno dobivanje ciljanih poslova tom društvu i njegovim partnerima.

Mito je Petek, prema sumnjama Uskoka, osobno na ruke predavao Kovačeviću, Zoriću i Vrbancu u više navrata, a oni su peglali dokumentaciju da sve bude onako kako šef Elektrocentra Petek želi. Kovačević je dobio 6,2 milijuna kuna, Zorić 550 tisuća, a Vrbanc 600 tisuća. Nešto prije toga Damir Vrbanc je sudjelovao u još jednom namještanju natječaja gdje je tvrtki petoosumnjičenog 53-godišnjaka osigurao dobivanje poslova povezanih s IT sektorom vrijednih 5,86 milijuna kuna.

Pogledajte ranije spomenuto Uskokovo priopćenje. 

Policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, u koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, proveli su kriminalističko istraživanje nad petoricom hrvatskih državljana (1960., 1969., 1976., 1961. i 1968.) zbog sumnje da su počinili kaznena djela davanja mita, primanja mita, nezakonitog pogodovanja te pomaganja i poticanja u nezakonitom pogodovanju, priopćio je MUP.

Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je postojanje osnova sumnje da su osumnjičeni, koji su već ranije prijavljivani, počinili kaznena djela iz domene gospodarskog kriminaliteta i korupcije, a u vrijeme počinjenja kaznenih djela nalazili su se u svojstvu:

prvoosumnjičeni (1960.) – osnivača i stvarnog voditelja poslovanja trgovačkog društva;

drugoosumnjičeni (1969.) – predsjednika uprave jednog trgovačkog društva,

trećeosumnjičeni (1976.) – direktora sektora nadležnog za sigurnost u trgovačkom društvu, 

četvrtoosumnjičeni (1961.) – direktora sektora transporta sirovine u trgovačkom društvu,

petoosumnjičeni (1968.) – osnivača i odgovorne osobe trgovačkog društva.  

"Postoji osnovana sumnja u namještanje natječaja naručitelja, odnosno trgovačkog društva u kojem se drugoosumnjičeni nalazio u svojstvu predsjednika Uprave, a trećeosumnjičeni i četvrtoosumnjičeni kao direktori sektora, u razdoblju od srpnja 2019. do rujna 2020. godine, prilagođavanjem natječajne dokumentacije trgovačkom društvu kojem je osnivač i stvarni voditelj poslovanja prvoosumnjičeni, čime je njegovu trgovačkom društvu i njegovim poslovnim partnerima, među kojima i petoosumnjičenom i njegovom trgovačkom društvu, osigurana prednost u procesima nabave za izbor izvođača radova vrijednih 64,465.191,50 kuna. Pritom je prvoosumnjičeni dao mito drugoosumnjičenom, trećeosumnjičenom i četvrtoosumnjičenom da unutar i izvan granica svoje ovlasti obave drugu radnju koju ne bi smjeli obaviti, čime su ostvarili nepripadnu imovinsku korist u ukupnom iznosu od  7,350.000,00 kuna", priopćili su iz policije. 

Također je utvrđeno da je petoosumnjičeni potaknuo četvrtoosumnjičenog da kao odgovorna osoba pogoduje jednom od gospodarskih subjekata prilagođavanjem javne nabave te je tako trgovačkom društvu kojem je petoosumnjičeni osnivač i odgovorna osoba dodijeljena nabava IT usluga vrijednosti 5,860.000,00 kuna, a kojih je investitor trgovačko društvo u kojem se četvrtoosumnjičeni nalazio u svojstvu direktora sektora nadležnog za transport. Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja policija je protiv osumnjičenih podnijela kaznenu prijavu Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta.

I USKOK je donio rješenje o proširenju istrage protiv pet okrivljenika. O svemu su se oglasili priopćenjem.

"USKOK je, nakon donošenja rješenja o provođenju istrage od 17. rujna 2020. godine, na temelju kaznene prijave PNUSKOK-a donio rješenje o proširenju istrage protiv pet okrivljenika (1960., 1969., 1976., 1961., 1968.) zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih djela davanja i primanja mita, nezakonitog pogodovanja te pomaganja u nezakonitom pogodovanju i poticanja na nezakonito pogodovanje.

Osnovano se sumnja da je, u razdoblju od srpnja 2019. do 17. rujna 2020. u Zagrebu, I. okr. kao osnivač i stvarni voditelj poslovanja jednog trgovačkog društva, u nakani da u Plan investicija trgovačkog društva Jadranski naftovod d.d. (JANAF) osigura uvrštavanje točno određenih i financijski isplativih poslova za koje je bio zainteresiran, a zatim u postupcima nabave JANAF-a osigura i pobjedu te ugovaranje tih poslova sa svojim društvom, s II. okr. predsjednikom uprave JANAF-a, te III. okr. direktorom Sektora sigurnosti i zaštite i IV. okr. direktorom Sektora transporta nafte u JANAF-u, dogovorio da će, u zamjenu za novčanu nagradu koju će im periodički isplaćivati u gotovini, poduzimati sve radnje za koje su ovlašteni Statutom i Pravilnikom JANAF-a, ali i sve druge potrebne radnje kako bi osigurali da se u Plan investicija JANAF-a najprije uvrste upravo oni poslovi za koje je I. okr. bio zainteresiran, a zatim i da se pokrenu postupci nabave, te da se u njima prilagođavanjem tehničkih specifikacija osigura prednost te status jedinog ili najpovoljnijeg ponuditelja društvu od I. okr., a time i sigurno dobivanje ciljanih poslova tom društvu i njegovim partnerima. Sukladno postignutom dogovoru, I. okr. je u više navrata II. okr. predao najmanje 6.200.000,00 kuna u gotovini, III. okr. najmanje 550.000,00 kuna u gotovini, a IV. okr. najmanje 600.000,00 kuna u gotovini, dok su II., III. i IV. okr. poduzimali sve daljnje potrebne radnje kako bi u postupcima nabave osigurali društvu dobivanje poslova za koje je I. okr. iskazao interes. Na opisani način, prilagođavanjem natječajne dokumentacije je društvu od I. okr. i njegovim poslovnim partnerima, među kojima i V. okr. i njegovom trgovačkom društvu, osigurana prednost u procesima nabave vrijednima 64.465.191,50 kuna, dok su II., III. i IV. okr. ostvarili nepripadnu imovinsku korist u ukupnom iznosu od 7.350.000,00 kuna.

Nadalje, u razdoblju od početka kolovoza 2018. do kraja srpnja 2019. godine u Zagrebu, IV. okr. je, kao direktor Sektora transporta nafte u JANAF-u, na traženje i u dogovoru s V. okr., odgovornom osobom jednog trgovačkog društva, da tom društvu osigura prednost u nabavama IT usluga kojih je investitor JANAF, u cilju realizacije dogovorenog prepuštao V. okr. da sačinjava tehničke opise predmetnih IT usluga te da određuje dokaze tehničke i stručne sposobnosti potrebne za sudjelovanje u postupcima nabave. Tako je društvo u kojem je V. okr. bio odgovorna osoba redovito bilo jedini ponuditelj u postupcima nabave pokrenutima na temelju dokumentacije koju je V. okr. uskladio s mogućnostima i referencama tog društva, pa su društvu dodijeljene i sve dogovorene nabave IT usluga u vrijednosti od 5.860.000,00 kuna", priopćio je USKOK.

Ključne riječi

Komentara 5

Avatar Kopp
Kopp
14:45 25.01.2022.

gradnja u uvali Vruja, , financirana je novcem koji je pripadao nama, poreznim obveznicima, odnosno stanovnicima Splita. Tvrtka bespravnog graditelja Stipe Latkovica, koja provodi radove u uvali, jest gradevinska firma Point Split....Ona vec dugi niz godina radi za Grad Split,t,, pa je tako samo u ovih šest mjeseci 2021. godine iz njegova proracuna dobila nemalih 4.5 milijuna kuna. Nakupilo se za sitnije poslove. Radilo se tu o ugradnjama ograda, postavljanjima stupica, popravcima oštecenih nogostupa i slicno, no u evidenciji su najcešce one nedefinirane isplate u kojima piše samo "usluge tekuceg i investicijskog održavanja". ..............*******.....................Valja naglasiti da je prije zadnjih lokalnih izbora Splitom upravljao HDZ..............******........... Poteklih je godina s gradskom vlašcu Point imao više nego uspješnu suradnju.

Avatar Kopp
Kopp
14:44 25.01.2022.

Janaf.........gradnja u uvali Vruja, , financirana je novcem koji je pripadao nama, poreznim obveznicima, odnosno stanovnicima Splita. Tvrtka bespravnog graditelja Stipe Latkovica, koja provodi radove u uvali, jest gradevinska firma Point Split....Ona vec dugi niz godina radi za Grad Split,t,, pa je tako samo u ovih šest mjeseci 2021. godine iz njegova proracuna dobila nemalih 4.5 milijuna kuna. Nakupilo se za sitnije poslove. Radilo se tu o ugradnjama ograda, postavljanjima stupica, popravcima oštecenih nogostupa i slicno, no u evidenciji su najcešce one nedefinirane isplate u kojima piše samo "usluge tekuceg i investicijskog održavanja". ..............*******.....................Valja naglasiti da je prije zadnjih lokalnih izbora Splitom upravljao HDZ..............******...................... Poteklih je godina s gradskom vlašcu Point imao više nego uspješnu suradnju.

AF
AfganistanskiHrvat
14:54 25.01.2022.

Ma dajte ih pustite. Sve je po zakonu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije