Pred saborskim zastupnicima danas je cjelodnevna rasprava o paketu izmjena devet poreznih zakona, a jutro je počelo prvo Mostovom kritikom, a onda i SDP-ovom. Rasprava je zbog zahtjeva za stankom kasnila pola sata.
– Zakoni o kojima trebamo raspravljati trebali bi biti srž, no oni su tek zakončići koji ne donose pravo porezno rasterećenje. Ovi porezni zakoni trebali bi ciljati najveću skupinu građana, a ne ekstreme, no vi to niste napravili jer imate jaku, skupu i neučinkovitu administraciju koju treba plaćati, zaposlenu po principu članskih iskaznica, pa se zakoni koji bi trebali biti važni za građane pretvaraju u razinu od 40 kuna mjesečno. Vi se bavite svojim SMS pričama na razini Del Boya iz Mućki – rekao je čelnik Mosta Božo Petrov prije nego što je zatražio stanku da se klub Mosta konzultira o poreznoj reformi. Stanka je odobrena, a nakon deset minuta i povratka zastupnika u sabornicu, novu stanku zatražio je i SDP-ov Gordan Maras.
– Umjesto da uredimo državu, gazimo one koji su najvrjedniji – obrtnike i male poduzetnike. Stisni i miči i ne daj da rade. Zbog 2 do 3 kune zatvaraju se po 15 dana tvrtke. Zatvarate cvjećarnicu zbog jedne margarete – rekao je Maras, pokazao stručak margareta te ih darovao ministru financija Zdravku Mariću.
Ministar financija predložene izmjene vidi kao treći krug poreznog i administrativnog rasterećenja u sklopu porezne reforme s kojom su krenuli u implementaciju početkom 2017. godine. U porezne izmjene krenuli su, pojašnjava, prije svega zbog visokog javnog duga.
– Glavni smjer i ciljevi naše fiskalne politike bili su poticanje gospodarskog rasta i dizanje standarda naših građana. Bilo je neminovno i nužno da krenemo putem fiskalne konsolidacije. Već u 2016. godini smanjen je udio javnog duga u BDP-u, a to je nastavljeno i dalje – objasnio je Marić.
Želi transparentniji, pravedniji i jednostavniji porezni sustav, kaže. Trebalo je, dodaje, krenuti u smjeru poreznog rasterećenja građana. Kaže da su i poreznim tijelima i poreznim obveznicima život komplicirala brojna porezna oslobođenja i olakšice, a to su, dodaje, identificirali kao potencijalni problem koji treba riješiti. Veliki problem, nastavlja, stvarale su porezna nestabilnost i nesigurnost, posebice investitorima.
– Imali smo porezne izmjene koje su bile nekonzistentne jedne s drugima. To bi često dovelo do situacije s nejasnim odredbama, čak i poreznim savjetnicima donosile su dvojbe – pojašnjava Marić motive poreznih izmjena.
U prvom krugu rasterećenja imali smo porez na dohodak i dobit, jer su znali da će tu biti najveći povratni efekt na građane, gospodarstvenike i javne financije.
– Danas idemo na dodatno rasterećenje gospodarstva i građana u ukupnom iznosu od 2,7 milijardi kuna. U prva dva kruga porezne reforme porezno rasterećenje iznosilo je 3,6 milijarde kuna, a taj smjer rasterećenja planiramo nastaviti – kazao je Marić.
Izmjenama Zakona o porezu na dodanu vrijednost predviđeno je proširenje primjene snižene stope PDV-a od 13 posto od 2019. na dječje pelene, isporuku živih životinja, mesa i jestivih klaoničkih proizvoda, ribe i rakova, mekušaca i ostalih vodenih beskralježnjaka, jestivog povrća, korijena i gomolja, voća i orašastih plodova te isporuku jaja, kao i smanjenje opće stope poreza na dodanu vrijednost (PDV-a) na 24 posto od 2020.
>> Sjednica Vlade počela prijedlogom Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti
Ovo bi trebala biti top tema, a ne gluposti koje mediji stalno guraju u prvi plan... Uglavnom, poreznom reformom rastu davanja na bruto plaću, koja su ionako među najvećim u EU i šire. S tih 1.5% izbijamo na 1. mjesto ispred Slovenije. Druga loša stvar je povećanje davanja za direktore malih i mikro poduzeća, kojima se uvjeti za početak poslovanja postavljaju još gorima nego što su sada, a po tom parametru smo već sad iza 130. mjesta na ljestvici ekonomskih sloboda... Samo ta 2 detalja su dovoljna da se ova reforma proglasi lošom za poduzetništvo, a da ne pričamo o povećanju kazni i ostalim glupostima. To što ću moći odbiti 50% PDV-a za auto i iznad 400.000 Kn neće mi apsolutno ništa pomoći u poslovanju... Uz to, vidim da se u drugim ministarstvima ne radi ništa, npr. ministartvo gospodarstva ne radi apsolutno ništa na ukidanju parafiskalnih nameta... Jasna mi je nezasitna potreba uhljeba za novce, tako da mi je jasno i da je Marić u nezavidnom položaju, no nije mi baš jasno da rashodovna strana proračuna mora rasti čak 10 milijardi, iliti 8%, što je 4 puta više od rasta samog gospodarstva... Ajde neka se sada iskaže opozicija, tu imaju priliku biti konstruktivni. Poklanjanje ruže Mariću je zgodan performans, ali ako uz to ne stoji i neki prijedlog, onda stvarno nema smisla. Isto ko i prazne priče Petrova...