Belgijska policija podignula je u Bruxellesu stupanj pripravnosti na najvišu razinu nakon što je terorist ubio dvoje Šveđana u ponedjeljak navečer u glavnom gradu Belgije. Napad se dogodio nekoliko sati prije kvalifikacijske utakmice za Euro 2024. između Belgije i Švedske. Ubijene osobe nosile su švedski dres, a teško je ranjena jedna osoba koja je također nosila švedski dres.
Osumnjičeni napadač zvao se Abdesalem Al Guilani, a u videosnimci na društvenim mrežama tvrdio je da je borac u ime Alaha. Video snimke briselskog napada u ponedjeljak navečer koje je objavio portal dnevnika Het Laatste Nieuws pokazuju muškarca u narančastoj jakni na skuteru na križanju ulica s puškom iz koje je isprva ispalio pet metaka, a zatim prati ljude koji bježe u zgradu i tada ponovno puca. Prema medijskim transkriptima videoporuke koju je snimio prije napada počinitelj je rekao da je ubio Šveđane kako bi osvetio ime muslimana.
Belgijski mediji javljali su u utorak kako je u kafiću u četvrti Schaerbeek upucana osoba povezana s ubojstvima, a državno odvjetništvo potvrdilo je kasnije kako se radi o napadaču te da je preminuo nakon ranjavanja. Ranije je objavljeno kako je napadač neuspješno tražio azil u Belgiji u studenom 2019. te da je policiji bio poznat kao krijumčar ljudi i kao osoba koja nezakonito boravi u zemlji.
Švedska je podignula stupanj pripravnosti na drugu najvišu razinu u kolovozu nakon spaljivanja Kurana što je izazvalo gnjev muslimana diljem svijeta i rezultiralo prijetnjama džihadista.
VEZANI ČLANCI
- U RH nema uporišta terorističkih organizacija, a prijetnja od međunarodnih terorističkih organizacija za RH i dalje se procjenjuje niskom. Ipak, kao i za sve ostale europske države, ne može se isključiti mogućnost da (samo radikalizirani pojedinci (tzv. vukovi samotnjaci), inspirirani terorističkom propagandom, izvrše teroristički napad. Pri tome su posebno rizične psihički nestabilne osobe. Kao i ranijih godina, najveću opasnost za Europu predstavlja terorizam koji se poziva na radikalni islam, odnosno terorizam od strane nasilnih salafita džihadista - navela je SOA u izvješću za 2022. godinu koji je objavila u svinju ove godine.
Navode kako su terorističke napade u Europi proteklih godina provodili samostalni napadači te da je samo dio njih bio od ranije bio poznat sigurnosnim strukturama, a dio je bio liječen zbog psihičkih poremećaja. Sljedbenici salafizma u RH su malobrojni (nekoliko desetaka pripadnika) i ne zagovaraju nasilje, navode u izvješću.
To je samo pitanje vremena kada bude