ORAHOVICA - U svome dugogodišnjem poslovanju najpoznatija i najsuvremenija tvornica keramičkih pločica KIO Orahovica proživljava najteže trenutke. Račun tvrtke je blokiran, vjerovnici traže svoje, a kako nema obrtnog kapitala za plaćanje troškova proizvodnje, strojevi su zaustavljeni 10. siječnja.
– Obavili smo uobičajenu rekonstrukciju, imamo materijala te bi već sutra mogli započeti s proizvodnjom. No, kako je prije godinu dana krenula kriza, teškoće su nas shrvale pa bez pomoći države ili strateških partnera ne možemo sami riješiti probleme, kaže direktor Darko Krmpotić koji je danas, po tko zna koji put, radnicima obećavao rješavanje nastalih poteškoća.
Muči ih likvidnost
U upravi tvrtke tvrde da se pogrešno smatra da je tvrtka prezadužena, ali priznaju da ih muči likvidnost. Kredite koje je KIO uzeo na rok od 10 godina, u svrhu osuvremenjivanja proizvodnje, dospijevaju ove godine. Treba im oko 43 milijuna kuna obrtnih sredstava da bi pokrenuli proizvodnju i popravili svoj položaj na tržištu. Vlada RH donijela je odluku da se pomogne tvornici, ali nadležni ministri mjesecima izbjegavaju riješiti poteškoće, pa radnici ne vjeruju da će biti bolje.
- Lako je direktoru i njegovim suradnicima, oni su se snašli. A kako da se ja snađem s dvoje djece, a plaću nisam dobio dva mjeseca? Da bi školovao djecu u srednjoj školi i na fakultetu u Zagrebu morao sam prodati okućnicu koju sam im namjeravao ostaviti kada porastu. Sve je to lopovluk, od Orahovice pa do Zagreba, a za promašaje ispaštaju radnici, kaže radnik Marijan Vučinić koji je više od 27 godina u tvornici.
Radnici jasno kazali svoje
Radnici su jasno rekli direktoru da ih obećanja ne zanimaju. Ostavili su mu rok do petka kada će se u 8 sati ponovo sastati i zatim odlučiti o prosvjedu i pokretanju stečaja vlastite tvrtke.
- Imamo razumijevanja, ali što je previše, previše je. Sindikat će prikupiti punomoći radnika, pa ako se ne nađe neko drugo rješenje, predložiti stečaj kako bi radnici ostvarili barem neka materijalna prava, kaže sindikalni povjerenik Miroslav Mitrović.
Najveći vjerovnik KIO-a su HPB i državni fondovi koji, zajedno s Ministarstvom gospodarstva, nikako da odluče na koji će način restrukturirati KIO i pomoći mu da sačuva proizvodnju i oko 470 radnih mjesta.
zanimljivo mi je da rijetko vidim komentare nekoga od radnika, pa čega se bojite sad? svejedno vam je, plaće ionako ne dobivate.