Nakon devet dana štrajka, medicinske sestre su prošli tjedan ipak od njega odustale i prihvatile ponudu resornog ministra Rajka Ostojića da se uz sindikat djelatnosti priključe pregovorima za kolektivni ugovor. Štrajk u koji su ušle zajedno s liječnicima, tražeći da im se vrate prava iz KU koji su potpisale s hadezeovcem Darkom Milinovićem i po kojem su im plaće bile veće od 300 do 600 kuna, napustile su bez jasnog objašnjenja što su izlaskom iz njega dobile.
I za laborante, tehničare...
Javnost je doznala samo da su s Ostojićem potpisale sporazum koji ne ulazi u KU, a po kojem će se raspravljati o tome da se sestrama koje imaju završenu visoku školu na Zdravstvenom veleučilištu povise koeficijenti za plaće, te da će se u listopadu osnovati povjerenstvo koje će raspravljati o tome kako će se i kada sestrama plaćati prekovremeni sati. Taj je sporazum bio toliko općenit da je istovjetan potpisala i Spomenka Avberšek, predsjednica sindikata djelatnosti, i koji se nakon njezina potpisa odnosi i na sve zdravstvene djelatnike – laboratorijske tehničare, inženjere radiologije, fizioterapeute, a dio o prekovremenim satima odnosi se na sve nezdravstvene djelatnike – čistačice, kuhare i druge. Iako zvuči dobro, upućeni kažu, sporazum je kukavičje jaje, a potpisan je samo kao opravdanje devetodnevnog štrajka u kojem sestrinski sindikat, za najveći broj sestara koje imaju srednju školu, nije izborio ništa. Plaće im ostaju iste. Naime, sporazum teoretski sestrama, ali samo onima koje su završile visoku školu, a njih je par stotina u Hrvatskoj, obećava da bi im se koeficijent plaće s 1,35 mogao povećati na 1,65, što bi njihove plaće izjednačilo s onima koje imaju mladi liječnici nakon završenog fakulteta. Ipak to se, tvrde upućeni, neće dogoditi. Kao i sestre, petogodišnje visoko obrazovanje na zdravstvenom veleučilištu stječu i laboratorijski djelatnici, fizioterapeuti i inženjeri radiologije, a svi su kao i one plaćeni po koeficijentu za višu, a ne visoku stručnu spremu.
Odluka ministra uprave
Da im se koeficijenti povise komore i sindikati se bore već nekoliko godina, no to se nije dogodilo jer bi diranje u Vladinu uredbu o koeficijentima značilo povećanje plaća ne samo spomenutim zdravstvenim djelatnicima nego i svim djelatnicima u javnim službama koji studiraju na veleučilištima. Pristane li Vlada na takvo što u ovakvoj krizi, to bi značilo otvaranje Pandorine kutije. O povećanju koeficijenta ne odlučuje Ostojić, već „diplomirane medicinske sestre”, tj. odluku da se one tako zovu mora donijeti Ministarstvo uprave, a potom tu odluku poslati Vladi, koja se potom mora odlučiti da takne u uredbu o koeficijentima i poveća ih svim djelatnicima koji su završili petogodišnje fakultete na veleučilištu. U Ministarstvu zdravlja, neslužbeno doznajemo, nešto kane učiniti da se djelatnicima koji su završili te fakultete povećaju koeficijenti, no to će biti dugotrajan proces.
>> Sestrama će biti plaćeni svi prekovremeni unatrag 3 godine
>> Medicinske sestre i tehničari prekinuli štrajk!
>> Otkrivamo kolike su plaće u zagrebačkoj bolnici!