Plitvička jezera u najužoj su konkurenciji za još jedno međunarodno priznanje - nagradu američkog satiričkog znanstvenog časopisa Annals of Improbable Reasearch (AIR) za park koji se diči s najviše zabrana.
Na Plitvicama su pobrojali čak 18 zabrana, dok su drugi parkovi iz devet zemalja - SAD-a, Irske, Vijetnama, Australije, Meksika, Laosa, Grčke, Rusije i Finske - na “mizernih” desetak.
Plitvice je kandidirao Amerikanac Travis K. Wiens. Imao je ozbiljnih problema dok je identificirao sve zabrane: na Plitvicama nije dopušteno brati i iskopavati cvijeće i biljke, bacati otpatke, paliti vatru, plašiti životinje, dirati ptičja gnijezda, lomiti stalaktite, urezivati u koru stabala, bacati opuške, bučiti i glasno slušati glazbu, spavati pod vedrim nebom, kampirati, silaziti u vodu s drvenih staza, gacati po plićacima, kupati se i plivati, pecati, puštati pse s povodca te vrludati izvan označenih staza.
– Neki simboli su mi bili nejasni. Recimo, prvo sam mislio da je zabranjeno loviti pse omčom – smije se Travis K. Wiens, suradnik AIR-a. Nije čudno što se AIR prihvatio organizacije takvog natjecanja - riječ je, naime, o časopisu koji dodjeljuje nagrade Ig Nobel, te svake godine oda priznanje radovima koji “prvo nasmiju ljude, a onda ih natjeraju na razmišljanje”.
Recimo, do sada su nagrađeni znanstvenici koji su objasnili zašto buhe s pasa dalje skaču nego buhe s mačke, zašto se pramen uvijek mora zapetljati te kakav javnozdravstveni problem predstavljaju lutke na napuhavanje preko kojih se prenosi gonoreja.