PLANET POLITIKE

Početak nove stagnacije Austrije?

06.10.2006.
u 17:05

Izborna je pobjeda socijalista na parlamentarnim izborima u Austriji iznenađenje. Prije svega zato što su ispitivanja javnog mnijenja i u predvečerje samih izbora navješćivala da Schüsselovi narodnjaci mogu računati s većinom, pa čak i sa 40 posto glasova. Činjenica da se dogodilo suprotno možda je najviše iznenadila samog izbornog pobjednika, predsjednika Socijaldemokratske stranke (SPÖ) Alfreda Gusenbauera. Taj 46-godišnjak, u kojega svi nezadovoljnici polažu velike nade, posjeduje sve moguće osobine. Ali nedostaje mu ona glavna koja političara čini političarom: nema karizmu!

To austrijskim glasačim očito nije smetalo. Postoje, naime, faktori koji su već sasvim sigurnu pobjedu narodnjaka pretvorili u poraz. Naime, premda je Austrija po svojim gospodarskim pokazateljima i kupovnoj moći svojih građana među četiri najbogatije zemlje Europske unije, dobar dio Austrijanaca sebe smatra gubitnicima u globalizacijskoj utrci. Mnogi osjećaju da im je u tom nadmetanju ugrožena egzistencija i tvrde da im tu egzistenciju najviše dovode u pitanje stranci.

Za mnoge pojedince navodna je opasnost od jeftine radne snage iz istočnih ili nekih drugih nerazvijenih zemalja glavna pokretačka snaga u politici. Slobodnjaci bečkog desničara Heinza Christiana Strachea i Haiderov Savez za budućnost Austrije (BZÖ), koji su u predizbornoj borbi čak prijetili da će 300.000 stranaca jednostavno "deportirati" iz zemlje, dobili su više od 15 posto glasova. Schüsselovi narodnjaci taj izazov nisu uzimali dovoljno ozbiljno, smatrajući da im je izborna pobjeda već ionako na dohvatu ruke.

Naravno, Wolfgang Schüssel bi prema izbornim rezultatima mogao sasvim komotno sastaviti vladu između svojih narodnjaka (ÖVP) i desnice. I među samim narodnjacima postoji čitav niz nacionalističkih krugova, kojima bi takva desna vlada i te kako odgovarala. Ali politički taktičar Wolfgang Schüssel to sasvim sigurno neće učiniti. Sjetimo se samo da je Europska unija početkom ovog stoljeća, kada je Haiderova desnica ušla u tadašnju Schüsselovu vladu, nametnula Austriji sankcije koje su bile na snazi godinu i pol! Ostaje, dakako, mogućnost da Austrijanci obuju "njemačke cipele".

Ostaje stvaranje tzv. velike koalicije između narodnjaka i socijalista, što će se najvjerojatnije i dogoditi. Međutim, u Austriji je cijeli politički "kolač" ionako je već desetljećima klijentelistički brižno podijeljen između dviju velikih stranaka, socijalista i narodnjaka. Mnogi se pribojavaju da je velika koalicija zapravo ulaznica u razdoblje nove stagnacije. I to na svim područjima.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije