Deseci tisuća ljudi došli su ispratiti na posljednji počinak 55-godišnjeg Borisa Njemcova, ruskog oporbenog lidera koji je u petak noću ubijen u centru Moskve, a ispraćaj je obilježilo to što ruske vlasti nisu dopustile dolazak u Rusiju predsjedniku poljskog senata Bogdanu Boruševiču i letonskoj zastupnici Sandri Kalniete.
Djevojka u Ukrajini
Neki se opozicionari poput Garija Kasparova nisu usudili doći, iz Švicarske nije došao ni Mihail Hodorkovski, a Aleksej Navalni nije mogao doći jer je završio u 15-dnevnom pritvoru jer je dijelio letke kojima je pozivao na prosvjed. Molio je vlast da ga pusti na sprovod, ali nisu ga pustili. Nije došla ni Njemcovljeva djevojka, ukrajinska manekenka Ana Duricka jer je, čini se, jedva dočekala da je ruska policija, koja ju je ispitivala i bez obrazloženja zadržala tri dana, pusti da otputuje kući. Duricka nije vidjela napadače, a kamere koje su svuda okolo nisu zabilježile ubojstvo, osim jedne, ali u trenutku ubojstva žrtvu je zaklonila ralica.
Međutim, bloger Mitja Aleškovski objavio je fotografiju na kojoj se vidi da je kamera kremaljskog osiguranja bila uperena direktno na mjesto zločina. Lijes Borisa Njemcova bio je izložen u Saharovljevu Centru za ljudska prava, a pokopan je na Trojekurovskom groblju, gdje je pokopana i likvidirana novinarka Ana Politkovska. – Pucnjevi su ispaljeni u sve nas, u rusku demokraciju – rekao je oporbeni političar Genadij Gudskov. Nije bilo visokih dužnosnika ruske vlasti, Putina je predstavljao Garry Minh, Putinov predstavnik u ruskoj Dumi, no bio je tu bivši ruski premijer Mihail Kasjanov. Na oproštaju su bili i bivši britanski premijer John Major, američki veleposlanik John Tefft. Bila je tu i Naina Jeljcina, udovica bivšega ruskog predsjednika u čijoj vladi je bio Njemcov.
Ilja Jašin, kolega ubijenog političara, rekao je kako Putin u najmanju ruku ima indirektnu odgovornost za ubojstvo, ciljajući očito na to što se vlast prema protivnicima odnosi kao prema izdajnicima. Među komentarima ubojstva ističe se ocjena Maše Gessen, ruske i američke novinarke, autorice knjige o Vladimiru Putinu, koja kaže kako se i ostali oporbeni lideri imaju razloga bojati za svoj život. Na pitanje novinarke Bloomberga u kojoj mjeri je Putin odgovoran za ubojstvo, Gessen upućuje na nekoliko činjenica.
'Ubojstva u ime Kremlja'
– Pogledajte samo mjesto na kojem se ubojstvo dogodilo. Pokušajte tamo doći s kamerom koja ima zoom i učas će oko vas biti predsjednička garda. Jednom sam kod tog mosta bila s grupom biciklista i odmah je došlo petnaestak pripadnika garde. A sad se dogodilo ubojstvo, Njemcov je ustrijeljen s četiri metka i njegovo tijelo stajalo je tamo deset minuta prije nego što je došla policija, a predsjednička garda nije se potrudila ni pogledati što se događa. To nam govori sve što moramo znati – kaže ova politička aktivistica ističući kako će 'ljude ubijati uime Kremlja, s pogledom na Kremlj, samo zato što su se usudili usprotiviti Kremlju'. Slično govori i šahist i opozicijski aktivist Gari Kasparov. – To je znak svima koji se bave opozicijskim aktivnostima da nemaju nikakve izglede. Nećemo gubiti vrijeme, kažu nam, na suđenja praveći se da poštujemo vladavinu zakona. Jednostavno ćemo vas eliminirati, to nam poručuju – kaže Kasparov dodajući kako politički aktivisti u Rusiji nemaju puno prostora za manevar, a kamoli za stvaranje političke strategije. – Kakva strategija ako možete biti ubijeni? – pita Kasparov.
>> Djevojka Ana prebačena u Ukrajinu: Ne znam ništa, samo želim ići kući k bolesnoj majci
>> Opasna Rusija: Kako su umirali protivnici Vladimira Putina
Evo baš se pitam... ako je diktatoru Putinu podrška 85%, a poslije njega na ljestvici su komunisti i nacionalisti, koliko postotaka otpada na ostale "lidere oporbe" ...