Njih su dvije sestre, po majci Hrvatice, po ocu Mađarice, rođene su u Vukovaru, gradu u kojem su provele mladost, zaljubile se... Jedna se udala za Hrvata, druga za Srbina. Posao su obje našle u Borovu. Kad je počeo rat, starija sestra, udana za Hrvata, došla je u Zagreb. Mlađa je sa svojim mužem ostala u Vukovaru. Iako u progonstvu nije radila, starija je od Borova dobila 45.000 kuna otpremnine, a u radnu knjižicu upisan joj je i neodrađen staž. Mlađa je ostala raditi, no malo više od tri godine ostale su joj nepriznate. Otišla je u prijevremenu mirovinu. Otpremninu nije dobila.
Sud mu zabranio rad
– Što ćeš, nisam bila kod odvjetnika Petra Miletića na popisu. Kad su drugi uzimali odvjetnika i davali mu po 400 kuna da to dalje "tjera", ja sam radila i mislila – ne treba mi. Da mi bar priznaju te neupisane godine staža, dobila bih oko 100 kuna višu mirovinu. A to je na ovih mojih 1400 kuna jako mnogo novca – kaže.
Pitamo je i je li od Miletića, nedavno s Damirom Polančecom nepravomoćno osuđenim zbog naručivanja nepotrebne studije "teške" pola milijuna kuna, dobila na potpis izjavu kojom se, upisom staža, odriče otpremnine. Odgovorila je da nije. A Vukovarom kruži priča da se bivše radnike poziva u ured odvjetnika (nepravomoćno mu je zabranjeno na dvije godine obavljati posao, op. a.) da potpišu baš takvu izjavu. Da je odvjetnik aktivan potvrđuje i Mirko Grahorac, predsjednik Udruženja radnika Kombinata Borovo. On ističe da je Miletić putem lokalne radiopostaje pozivao radnike da mu se jave za daljnje zastupanje: – Zove ih da dođu i traži da potpisuju punomoći, za što im opet uzima novac.
Potrebno 100 milijuna kn
Odvjetnik Petar Miletić pak tvrdi da je za njega priča oko Borova završena. – Ništa više oko pitanja Borova ne radim. Što sam imao, ja sam i odradio. Sada pokušavam naplatiti troškove postupka koji mi nisu plaćeni, ali ne od radnika nego s druge strane – kaže Miletić.
No priča oko Borova za bivše radnike srpske nacionalnosti nije završena. I dalje traže otpremnine, a za to je, računa Grahorac, potrebno oko sto milijuna kuna jer se po godini staža isplaćuje 1500 kuna.
– Sve je na sudu, a ići ćemo i u Bruxelles i Strasbourg ako treba – rekao je Grahorac. Članovima udruženja trenutačno se upisuje staž od 3. prosinca 1991. do 31. ožujka 2003. Čeka se upis za njih još oko 700. Kad se to riješi, njih 3667 imat će priznat staž.
Da je ono što nije u hrvatskoj državi tj. pravna bez licemjerstva EU,SAD i UN.Hrvatska bi lijepo trebala Srbiji kao i hrvatskim državljanima koji su se pobunili i ratovali kao i činili zlodjela protiv svojih sugrađana trebala lijepo naplatiti ratnu štetu te bi trebala kao i poslije drugog svjetskog rata u Jugoslaviji kada su hrvati bili bez prava kao građani oduzeti prava na određen broj godina .Umjesto toga se zbog poniznosti prema gore narečenima i radi tako što se istima i isplačuju odštete i obnavljaju kuće jer to ima samo u hrvatskoj koja mora puzati jer nema prave političare koji će braniti svoju domovinu i svoje građane.Naravno ne rade oni to besplatno nego primaju masne novce i pljačkaju hrvatsku da ju bace potpuno na koljena.Možda dođe i taj dan da hrvati napokon progledaju. Bog i Hrvati ! PS. Iskreno se nadam...