Licem u lice suočili su se jučer u sudnici Branimir Čolaković i policajka Marija Iličić koja ga je prijavila zbog pjevanja bećarca u lipnju na smotri folklora Ljeto valpovačko. Stihovima “Aoj, mala, ti u plavoj bluzi, priđi bliže pa mi se nag…” vrijeđao je, tereti se, službenu osobu te se ogriješio o spolnu ravnopravnost.
– To se nije odnosilo na vas, nisam vas ni primijetio u gužvi. Smisao bećarca je humor – obratio joj se Branimir u sudnici Prekršajnog suda u Valpovu.
– Pogledali ste u mene i onda mi zapjevali. Tražili ste me u postaji na ispitivanju da mi se ispričate, što znači da ste se osjećali krivim. Još ste dali sve u medije i povećali neugodnost – odgovorila mu je.
Policajka se suočila i s dvoje svjedoka, članova Branimirova KUD-a, a koji tvrde kako su svi pjevali za njim te da su pjevanje spornog bećarca ranije dogovorili.
– Branimir je sam pjevao, nitko ga nije pratio. I to je pjevao “skini gaće pa mi se na g…”, a ne “priđi bliže”, eto! – ustvrdila je M. Iličić.
– Kako vi možete sami tvrditi jedno, a mi svi drugo? – upitala ju je svjedokinja Tea Meškić Bošnjaković.
– Kako ne bih mogla? Vi ste svi iz istog KUD-a, mogli ste se dogovoriti – rekla je.
Čolakovićeve kolege iz KUD-a posvjedočile su kako je, iza spornih stihova, otpjevao i “što je u pjesmi to se pjevat smije, lud bi bio tko bi zamjerio”, a svi su ga, tvrde, slijedili.
Okrivljeni je “bećar” u obrani ponovio kako mu nije bila namjera ikoga vrijeđati. Na upit sutkinje je li u masi bio još netko u plavoj bluzi, odgovorio je kako su iza njih u folklornoj povorci koračale članice KUD-a Bocanjevci u plavim bluzama.
– Nitko se od njih nije naljutio. Poanta je bećaraca u natpjevavanju. Jednom su meni odgovorili na manifestaciji “Nije mene natpjevao niko, nećeš ni ti, majmunova sliko”. Ako sam inspiriran, uzvratit ću pjesmom – objasnio je Čolaković.
Siniša Tošić, umjetnički voditelj HKUD-a Valpovo 1905., u kojem je i okrivljeni mladić, istaknuo je kako se Hrvatska tri godine borila da se bećarac uvrsti na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine.
– Bećarac je seoska tribina u kojoj se saznaje sve što se zbiva, tko, što, kako, zašto. Jedina je pjesma u dvostihu koja je opstala. Bojim se kako bi negativne konotacije vezane za njega mogle dovesti do toga da ga izgubimo – izjavio je etnomuzikolog Topić na sudu.
Odvjetnik Goran Mrkić istaknuo je kako Čolakovićevo ustavno pravo da izvodi i njeguje zaštićeni bećarac.
– I to predstavlja svetinju te se to pravo, ma kako vlastima to nakaradno bilo, ne smije ograničiti jer bi to bio najeklatantniji primjer vraćanja u totalitarizam.
Sutkinja je, inače, iz sudskog spisa izdvojila važan dokaz optužbe, zapisnik s prvog ispitivanja, a zato što ga policajac nije dvaput potpisao pa se smatra nezakonitim dokazom.
– Nisam smatrao da se trebam dvaput potpisati – izjavio je policajac Siniša Turk, pozvan kao svjedok.
Zivio becarac. Otpjevaj nesto na sudu.