Priče su im uvijek uvjerljive, inovativne, smišljene baš za vas. Ljudi koji ih „prodaju“ uglavnom su toliko dobri u tome da će vas, ako im je to potrebno, uvjeriti da su oni vaša snaha, zet ili nećak.
Upravo to se prije nekoliko mjeseci dogodilo jednoj starici iz Zagreba. Na kućni telefon ju je u kasno prijepodne nazvala žena. Predstavila joj se imenom supruge njezina sina. Telefonski razgovor potrajao je gotovo sat vremena. Prevarantica koja je s druge strane telefona pomalo obrađivala svoju žrtvu njezino je povjerenje zadobila s nekoliko sitnih detalja.
Žrtve ostaju i bez 500.000
Znala je koje lijekove uzima u ljekarni, kao i imena nekih članova njezine obitelji, koje automobile voze, kakvu odjeću nose. Od toga je malo-pomalo gradila priču. Rekla joj je da je zove kako bi ju upozorila da se trenutačno u bankama provodi zamjena novčanica jer ove sa starijim serijskim brojevima uskoro više neće vrijediti. Naravno, nije joj to kazala odmah, nego nakon više od pola sata razgovora, u trenutku kad je starica bila već toliko opuštena da nije uopće sumnjala kako u biti ne priča sa snahom.
Sve je završilo tako da joj je lažna snaha, hineći dobrotu i zabrinutost, pred kućna vrata poslala „nekog iz banke“. Starica nije ništa posumnjala kad joj se pred vratima prijavilo dvoje prevaranata prerušeno u bankaricu i policajca. Upravo joj je policajac pokazao i značku kako ne bi ništa posumnjala. Naravno, bila je lažna.
Dala im je gotovo stotinu tisuća kuna. Dobro organizirani trio u nekoliko sati posla uzeo joj je životnu ušteđevinu. Nju su kao žrtvu pronašli slučajno. Nekoliko dana prije druga prevarantica iz dobro uigrane ekipe nazvala je sve fiksne brojeve telefona na određenoj adresi koje je pronašla u telefonskom imeniku. Nekima se predstavljala kao zdravstvena radnica koja obavlja besplatne masaže, drugima kao prodajna agentica, trećima kao doktorica koja nudi besplatne preglede.
Tu joj je cilj bio ispipati teren, doznati što je moguće više o potencijalnim žrtvama. Nekoliko dana kasnije s tim informacijama nazvala je druga prevarantica i tako na već opisani način obradila žrtvu. Iako, dok čitate, ovo djeluje nevjerojatno, iz PU zagrebačke već godinama upozoravaju na takve prijevare na kućnom pragu, kojih se godišnje samo na području te uprave dogodi između 100 i 120, jedna svakog trećeg dana. Cifre kojih se prevaranti u pojedinim djelima dočepaju variraju između nekoliko tisuća i pola milijuna kuna. Predstavljaju se uglavnom kao bankari, policajci, maseri ili djelatnici HEP-a. Žrtve su, bez iznimke, uvijek starije od 60 go- dina.
Prevaranti ili nude neku uslugu ili mole za pomoć...
Budite sumnjičavi
Unatoč brojnim upozorenjima, takve im prijevare im i dalje itekako dobro idu. Problem je i u tome što upozorenja koja policija šalje kroz medije najčešće ne dopru do starije generacije pa upravo zbog toga mole sve građane da svoje roditelje, bake i djedove upozore na tu opasnost.
Rješenje je jednostavno – čim vam netko koga ne poznajete pokuca na vrata ili kaže da vam želi ući u stan – ne puštajte ga i nazovite policiju. Budite sumnjičavi, i pretjerano ako treba. Tako nećete u nekoliko sati ili minuta ostati bez onoga što ste štedjeli cijeli život.
I pravi bankari uzet će vam dušu kada dignete kredit!!