POVIJEST

Postavljena izložba replika nalaza iz doline mamuta u Mohovu

Foto: Branimir Bradarić
1/7
25.01.2023.
u 18:39

Želja je članova udruga u Mohovu izgraditi Ledenodobni megapark Dolina mamuta, sa svim replikama fosilnih životinja iz ledenog doba te pratećim objektima za održavanje radionica i edukacija.

U Društvenom domu u Mohovu otvoren je stalni postav replika fosilnih ostataka paleontoloških nalaza prapovijesnih životinja iz ledenog doba, čiji su ostaci proteklih godina pronalaženi na području Mohova, a riječ je o dvadesetak pronalazaka.

-Tijekom 2. Mamoothfesta, koji je održan krajem prošl godine, u Društvenom domu postavili smo izložbu pod nazivom "Fosili iz Doline mamuta u Mohovu" autora Dražena Japundžića, voditelja Geološko - paleontološkog odjela Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, čiji su dio bili i originalni nalazi. U međuvremenu napravili smo vjerne kopije tih nalaza koji sada čine stalni postav prapovijesti našega kraja – rekao je predsjednik Udruge “Dolina mamuta” Goran Popović.

Podsjeća kako je vunasti mamut bio jedan od najimpresivnijih sisavaca ledenog doba. Živio je tijekom posljednjeg glacijala za vrijeme najvećih zahlađenja, a izumro je prije 15-tak tisuća godina. Želja je članova udruga u Mohovu izgraditi Ledenodobni megapark Dolina mamuta, sa svim replikama fosilnih životinja iz ledenog doba te pratećim objektima za održavanje radionica i edukacija.

-Nadamo se da ćemo to i uspjeti, dakako uz potporu onih bez kojih bi to bilo jako teško učiniti, a koji su nas i do sada podržavali, Ministarstva kulture i medija, Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, Vukovarsko - srijemske županije, Grada Iloka i Gradskog muzeja Ilok – rekao je Popović.

Upravo je Popović jedan od "krivaca" zašto se počelo pričati i pisati o dolini mamuta. Upravo je Popović u jesen 2012. godine, i to prilikom kopanja septičke jame u voćnjaku svoje obiteljske kuće, pronašao prve fosilne ostatke mamuta i vunastog nosoroga. Drugi zub mamuta pronašao je 2016. godine, a onda ljetos i treći zub mamuta. U međuvremenu su provedena arheološka istraživanja te su, osim vunastog mamuta i vunastog nosoroga, pronađeni i fosilni ostatci hijene, divljeg konja i bizona. 

Komentara 1

HO
Homophob
19:20 25.01.2023.

Zivotinje u Leiden o doba su se hranile pretezno ledom i povrce uvezeno iz tropskih krajeva. Ja zivim u djelu planete koji se smatra da ima topliju umjerenu klimu i srneca divljac prezivljava hraneci se vrlo slabom travom, zitaricama posijanimm jesenas i pomalo invazijom u vrtove na rubovima naselja. Nemogu zamisliti sta uspjeva tamo gdje je konstantno zamrznuto tlo pokriveno snijegom i ledom. Americki (kontinentalna Amerike) daleki sjever i sjever Azije i Europe je 4-6 mjeseci slobodan od mraza i temperature redovito dosizu 20-30 Celzija. U takvim uvjetima vegetacija uspjeva u zivotinje ju mogu zimi iskopati ispod snijega. Tamo gdje ledenjaci napreduju vegetacije nema! Zvuci mi suplje ta “znanost” koja mamuta i druge biljozdere smjesta u vjecni snijeg i led!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije