Ukupno 1051 studenta u novoj akademskoj godini upisat će Veleučilište u Karlovcu. Prijave u ljetnom roku za one koji polažu državnu maturu traju još do 16. srpnja. Zainteresirani mogu birati između stručnih studija strojarstva, mehatronike, prehrambene tehnologije, lovstva i zaštite prirode, sigurnosti i zaštite na radu, ugostiteljstva i sestrinstva, te specijalističkih studija strojarstva, sestrinstva, sigurnosti i zaštite. Na Velučilištu vjeruju da će i ovog puta upisi biti zadovoljavajući. Upisne su kvote na izvanrednim studijima povećane za deset posto u odnosu na lani. Sada ih je ukupno 555.
Interes sve veći
– Razlog tome je potpisani ugovor s Ministarstvom znanosti po kojem smo se obvezali da ćemo starijima od 25 godina, koji nisu polagali državnu maturu, omogućili lakši pristup studiranju. Nadam se da ćemo već u prvom roku popuniti predviđena mjesta u stručnim studijima. Za to nas ohrabruje i podatak da je već dosad svoj interes za školovanjem kod nas interes iskazalo 2542 mladih. To je pet posto više nego u istom razdoblju lani, a situacija se svakodnevno mijenja. Stabilan interes, kao i uvjeti školovanja profiliraju nas kao jedno od vodećih veleučilišta u Hrvatskoj – rekao je dekan Veleučilišta u Karlovcu Branko Wasserbauer. Posebnost te visokoobrazovane ustanove je i što nema prijamnog ispita.
Može i bez mature
Upisati se mogu i oni koji ne polažu maturu. Ljestvica poretka radi se na osnovu općeg srednjoškolskog uspjeha, a vrednuju se i ocjene iz matematike, hrvatskog i stranog jezika.
– Prirotet imaju oni koji polažu državnu maturu, ali i stariji od 25 godina za koje se radi posebna lista – objašnjava Wasserbauer.
Lista uspješnosti za one prijavljene za stručne studije u ljetnom upisnom roku bit će objavljena 17. srpnja. Upisi će trajati od 18. do 22. srpnja. Za specijalističke studije, kao i stručne studije na koje će oni bez mature prijave traju od 26. lipnja do 16. srpnja, liste će biti objavljene 17. i 18. srpnja, dok će se upisi provoditi od 22. do 24. srpnja.
Svi oni koji se školuju uz rad, odnosno odluče se za neki od izvanrednih studija, kao i strani državljani, moraju participirati u troškovima studija. Za prehrambenu tehnologiju, ugostiteljstvo, te lovstvo i zaštitu prirode treba platiti sedam tisuća kuna. Sestrinstvo košta 9.240, strojarstvo, poslovno upravljanje, sigurnost i zaštita 12.000 kuna.