Radovan Fuchs, najavio nova zapošljavanja

Povećava se broj psihologa u osnovnim i srednjim školama

storyeditor/2022-07-03/PXL_010920_29975010.jpg
04.07.2022.
u 09:45

Trenutačno u 923 matične osnovne škole u Hrvatskoj, od ukupno 3042 stručna suradnika, zaposleno je 455 stručnih suradnika psihologa, dok u 406 matičnih srednjih škola u Hrvatskoj radi 1091 stručni suradnik, od kojih je 239 stručnih suradnika psihologa

U osnovnim i srednjim školama Hrvatske uskoro bi se mogao povećati broj zaposlenih psihologa. Koliko će psihologa biti zaposleno, kada točno i u kojim školama, ministar obrazovanja Radovan Fuchs za sada nije otkrio, no svaka škola i sada ima mogućnost zaposliti psihologa kao stručnog suradnika, ovisno o svojim potrebama. Trenutačno u 923 matične osnovne škole u Hrvatskoj, od ukupno 3042 stručna suradnika, zaposleno je 455 stručnih suradnika psihologa, dok u 406 matičnih srednjih škola u Hrvatskoj radi 1091 stručni suradnik, od kojih je 239 stručnih suradnika psihologa. To je, prema dostupnoj statistici, najveći broj zaposlenih psihologa u srednjim školama od školske 2017./2018. kada je u srednjim školama radilo 196 psihologa. Kada se uzme broj psihologa koji rade u osnovnim školama, onda ovogodišnja brojka od 455 njih nije najveća.

Moraju imati pedagoga

Krizne 2019./2020. u osnovnim školama bilo je zaposleno 478 psihologa, dok je školske 2020./2021. u osnovnim školama radilo njih 425. Psiholozi se u školama zapošljavaju sukladno mjerilima državnih pedagoških standarda, kao i svi ostali stručni suradnici u koje se, uz psihologe, ubrajaju pedagozi, stručnjaci edukacijsko-rehabilitacijskog profila, knjižničari i zdravstveni radnici. Prema postojećim propisanim pravilima svaka škola neovisno o broju učenika koji je pohađa obavezno mora imati zaposlenog pedagoga, dok ostale stručne suradnike zapošljava sukladno potrebama te vrstama i opsegu programa koje škola izvodi. Drugim riječima, škola u skladu s potrebama sama odabire kojeg stručnog suradnika će zaposliti.

– Kako bi se školama omogućilo dodatno angažiranje stručnih suradnika sukladno njihovim potrebama, od 2018. provodi se i mjera pripravništva Hrvatskog zavoda za zapošljavanje kroz koju se svake godine na određeno vrijeme od 12 mjeseci zapošljavaju stručni suradnici, nastavnici, učitelji i odgojitelji. U 2021. zaposlena su 72 stručna suradnika u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama, a za 2022. kvota za sektor obrazovanja jest 170 pripravnika, od kojih, ako škole tako odluče, svi mogu biti psiholozi – poručili su iz Ministarstva obrazovanja.

Daju suglasnost

Kako naglašavaju, svi zaprimljeni zahtjevi za izdavanje suglasnosti za zapošljavanje u obrazovnim ustanovama koji pristižu za sva radna mjesta, uključujući i stručne suradnike, kontinuirano se obrađuju, a Ministarstvo, sukladno potrebama škole, prioritetima i standardima te raspoloživim sredstvima u državnom proračunu, razmatra opravdanost svakog pojedinog zahtjeva te potom daje suglasnost za novo radno mjesto.

 

Komentara 2

Avatar nekakav
nekakav
10:22 04.07.2022.

i kakve koristi od njih? ovi koji su zaposleni ne rade ništa, ako i ima kakav problem sa djecom, profesori ga rijetko prijave, jer ih ravnatelj odmah napadne da nek izvole problem riješiti u učionici, ispada da su oni, učitelji, problem i nesposobni, a ne delikvent kojeg je sustav već trebao riješiti i preusmjeriti u neku specijalnu školu. ovo malo što i dođe do psihologa završava opet sa napadom na učitelje, nek oni stvore uvjete da će problematični učenik moći 'živjeti'. bez odgovornosti tih psihologa nikakve koristi.

ST
stefj
10:11 04.07.2022.

Eto, to se zove umjetno stvaranje radnih mjesta, nacrtaš kućicu na papiru, doneseš zakon ili uredbu, te stvoriš još neproduktivnog kadra... Nije čudo što se ništa ne isplati raditi i proizvoditi ovdje...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije