Priznavanjem prava na isplatu 27% dodatka na mirovinu mijenjaju se uvjeti umirovljenja i za rođene od 1952 do 1961. godine. Oko 120 tisuća zaposlenih iz te generacije dobrovoljno je pristupilo drugom stupu, a dosad ih je oko 16 tisuća otišlo u mirovinu. Samo njih 300 bolje plaćenih zadržalo je mirovinu 2. stupa, ostali su se vratili u prvi stup gdje su dobili 27% dodatka.
Prema riječima ministra Marka Pavića, od siječnja 2019. taj će se dodatak isplaćivati svim osiguranicima drugog stupa, pa i ljudima koji su dobrovoljno ušli u 2. stup. I oni moraju pažljivo provjeriti koja će im mirovinska varijanta biti povoljnija.
Koliki će kome biti dodatak
Raiffeisen mirovinsko društvo (RMOD), jedino koje se zasad bavi isplatom mirovina iz 2. i 3. stupa, pripremilo je simulacije iz kojih se vidi da će se budući umirovljenici rođeni između 1952. i 1961. godine rjeđe vraćati u 1. stup, pogotovo ako su im plaće bile oko i iznad prosječnih u državi. Osiguranicima drugog stupa dodatak na dio mirovine iz prvog stupa ovisit će o razdoblju u kojemu su zaposleni.
Pogledajte video - Ovo su stvari koje trebate znati o mirovinskoj reformi
Na mirovinski staž ostvaren do 2002. godine dodatak će biti 27%, a na staž ostvaren nakon 2002. godine – 20,25%. RMOD je pripremio četiri primjera budućih mirovina za osobe koje zarađuju između jedne i tri prosječne plaće u državi. Prvi je primjer prosječno plaćeni muškarac (sad oko 6200 kuna) s 40 godina staža i 65 godina života te je dosad u drugom stupu uštedio 135 tisuća kuna. Njemu se od 2019. više ne isplati prelazak u prvi stup jer će mu kombinirana mirovina iz dva stupa biti veća 59 kuna mjesečno, odnosno 700 kuna godišnje.
U slučaju da je bolje zarađivao u drugoj polovici radnog vijeka razlika bi bila i veća. Inače, prosječno plaćeni radnik za 40 godina staža može računati na 3332 kune mirovine (prvi stup) ili 3391 kunu (kombinirana isplata)! Muškarac koji je zarađivao dvije i pol prosječne plaće s 42 godine staža i 65 godina života može očekivati 8748 kuna mirovine samo iz prvog stupa i 8938 iz kombiniranog modela. Žena koja početkom 2019. ode u mirovinu nakon 39 godina staža i 62 godine života (a zarađivala je 1,7 prosječnih plaća, sad oko 10 tisuća kuna) iz kombinirane štednje može očekivati samo 7 kuna više nego da se vrati u prvi stup – 5530 kuna.
Za niže plaće bolji prvi stup
Kod žena je razlika od stotinjak kuna u korist 2. stupa tek na zaradi od tri prosječne plaće. Projekcije Ministarstva rada pokazuju da će ljudima čije su plaće niže od prosječnih povratak u prvi stup biti povoljniji. Prije nego što predaju zahtjev za stjecanje prava na mirovinu i bilo što potpišu, budući umirovljenici osiguranici 2. stupa trebaju pribaviti informativni izračun mirovine za obje varijante pa se tek onda odlučiti koja im je mirovina povoljnija.