Odvjetnici o ukidanju sudova

Požegi treba vratiti i Županijski sud, a Općinski joj ostaviti

Sud  u Požegi
Dušan Mirković/Pixsell.
27.03.2014.
u 17:48

-Za one koji to možda nisu znali ili ne znaju ili još gore, koji se prave da to ne znaju, tradicija sudovanja u Požegi datira još iz 1337. godine, a 1874. godine u Požegi je osnovan Sudbeni stol koji je obuhvaćao Kotareve Požegu, Brod, Novu Gradišku, Novsku, Pakrac i Daruvar – kaže se u zaključku požeškog OZ-a .

Članovi Odvjetničkog zbora (OZ)  Požega na današnjoj sjednici donijeli su odluku da ne mogu prihvatiti Prijedlog Zakona o područjima i sjedištima sudova po kojem  bi se ukinuo Općinski i Prekršajni sud u Požegi te kojim bi ti isti sudovi bili ustrojiti kao stalne službe sudova čije bi sjedište bilo u Slavonskom Brodu.

Iz obrazloženja prijedloga, kaže se u zaključku požeških odvjetnika, nije vidljivo  niti je naveden i jedan razlog zbog čega je promijenjen prvotni prijedlog Zakona kojim je bilo predviđeno da Općinski sud u Požegi ostaje s radom za područje sadašnjeg suda u Požegi, te općinskih sudova u Slav. Brodu, Novoj Gradišci, Slatini i Orahovici.

Odvjetnički zbor podsjeća da je Županijski sud u Slav.Brodu osnovan tek 2000. godine pod izgovorom da svaka Županija mora imati svoj županijski sud.

Prije toga Okružni sud u Požegi bio je stvarno i mjesno nadležan za područje Općinskog suda u Požegi, Slav.Brodu i Novoj Gradišci te je u to vrijeme bio jedan od boljih i ažurnijih sudova tog ranga.

-Na ovom primjeru, kada na svega 40 km udaljenosti od Požege, u Slavonskom Brodu  osnujete isti, još jedan Sud istog ranga i nadležnosti,  jasno vam je da jedan od njih mora imati manje predmeta budući mu je Zakonodavac dao i manje teritorijalno područje, odnosno područje s manjim brojem stanovnika. Nakon toga u slijedećoj,  nazovimo to  reorganizaciji pravosuđa,  ukidate jedan od ta dva suda, naravno i to Županijski sud u Požegi, onaj kojem ste jednim potezom pera, nekoliko godine prije toga, oduzeli poslove i ograničili mjesnu nadležnost,  a nakon toga kao glavni razlog za ukidanje uvedete upravo kriterij  "broj sudskim predmeta" – podsjećaju požeški odvjetnici. 

-Za one koji to možda nisu znali ili ne znaju ili još gore, koji se prave da to ne znaju, tradicija sudovanja u Požegi datira još iz 1337. godine, a 1874. godine u Požegi je osnovan Sudbeni stol koji je obuhvaćao Kotareve Požegu, Brod, Novu Gradišku, Novsku, Pakrac i Daruvar – kaže se u zaključku požeškog OZ-a .

Stoga OZ Požega predleže i traži da se doista izvrši reorganizacija pravosudnog sustava na ovom području  na način da se u Požegu  vrati Županijski sud budući za to postoje, još od vremena ukidanja Okružnog suda u Požegi sve pretpostavke, od matrijalnih do ljudskih i prostornih te drugih jer to državu u ovoj teškoj financijskoj situaciji ne stoji  ništa i  ne traži nikakva nova finacijska sredstva.

Požeški odvjetnici upozoravaju da je javna tajna da Županijski sud u Slav. Brudu nema dovoljan broj sudaca, posebno kaznenih, da nema prostorne uvijete a niti druge prateće službe i ustanove za provedbu reorganizacije pravosudnog sustava kakva se traži od RH ulaskom u Evropsku uniju.

 

Isto tako traže da se Stalna služba u Pakracu stavi pod nadležnost Općinskog suda u Požegi. Za sve navedeno Općinski sud u Požegi, kažu, ima svu infrastrukturu, kadrove i tradiciju da ostvari sve ciljeve predviđe reorganizacijom.

Ključne riječi

Komentara 4

RE
rennes
09:50 28.03.2014.

Što to znači sudska tradicija, kad je danas Požega mali brdski gradić, k tome i u nepovoljnoj prometnoj i geografskoj poziciji ?! Nema baš nikakve logike, bez obzira na ono što iznose iz OZ-a, da sud u Požegi bude nadležanžan za Sl. Brod kao šesti najveći grad u državi, a drugi u Slavoniji! Takva organizacija sudstva bila bi samo novo nasilje nad Slavonskim Brodom, koji je nerijetko upravo iz Požege, zahvaljujući požeškom lobiju, zakidan u mnogim funkcijama i institucijama, koje su SVI gradovi, približno ove veličine, imali bilo gdje u RH! Bez obzira na pozivanje na zakidanje Požege u teritorijalnoj reorganizaciji i slične "argumente", ostaje ipak činjenica da Grad Požega ima jedva nešto više od 20000 st. dok Slavonski Brod ima preko 60000 i drugi je najveći grad u Slavoniji, kojem i gravitira mnogo više stanovništva u regiji! Brodski sud ima također značajno više predmeta godišnje, osjetno više djelatnika, a pokriva i osjetljivo područje granice, dvije autoceste, ... gdje često treba brzo reagirati! Slavonski Brod je i najveći grad na dugačkoj granici čitave Europske unije, što daje dodatno na težini ... A sve te stvari, koje su "javna tajna" imaju i svoju drugu stranu! Javna je tajna, da bi u Požegu po potrebama postupka, kad bi tamo bilo središte, trebalo ići višestruko više stranki, branjenika, sudionika postupka... iz Sl. Broda i mnoštva gravitirajućih općina, nego što ih sada dolazi iz Požege u Brod! A ne traba spominjati koliko će to stravično visoke troškove stvararati, a da i ne spominjemo brzimu postupanja u hitnim stvarima na granici, na međunarodnom pravcu na autocesti, GP-ima ...

RE
rennes
09:58 28.03.2014.

Svi gradovi veličine približne Slavonskom Brodu u novoj reorganizaciji postaju središta općinskih i županijskih sudova za veću regiju! Ne vidim nikakvog logičnog i suvislog razloga iz kojeg to nebi bilo slučaj i sa Slavonskim Brodom! Središta sudova tako postaju iju i Zadar, Šibenik, Sisak, Varaždin, Karlovac, Dubrovnik, ... Što, zar bi jedinu iznimku u čitqavoj državi trebalo učiniti u slučaju Slavonskog Broda, šestog najvećeg grada u državi, a drugog u Slavoniji ?!! Mogu se u Požegi pozivati i na tradiciju, i dobru sudsku zgradu, kvalitetu rada... ali ništa od navedenog nema veze sa zdravom logikom s obzirom na zdravu logiku i smisao reorganizacije!

KA
kaptol
17:47 30.03.2014.

Ako tvrde da im je daleko iz Broda u Pozegu na sud kako onda misle Brodjani na odsluzenje kazne hoce li onda Pozezani dolaziti po njih al u Brodu je itako zagusljivo i netreba im veca kazna

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije