ATRAKCIJA

Požeškom Muzeju predan brončani mač star 3000 godina

požega,brončani mač (1)
Foto: Dušan Mirković/PIXSELL
1/3
06.12.2012.
u 09:12

Bez obzira na to kada je nastao, ovaj mač je prije svega predstavljao simbol moći jer u vrijeme ukopa mačevi nisu služili za borbu već koplja i bojevne sjekire, kazao je arheolog dr. Hrvoje Potrebica

Čak 3000 godina uz svoga gospodara na obroncima Papuka, iznad naselja Kaptol, ''spavao'' je za sada jedinstveni brončani mač. Svjetlo dana ugledao je prije sedam godina kada je naš vrsni arheolog dr.sc. Hrvoje Potrebica iz Zagreba otkrio najveći i najbogatiji kneževski grob iz starijeg željeznog doba u Hrvatskoj. Uz mnogo vremena, trebalo je osigurati desetke tisuća kuna da se on konzervira i restaurira te da bude spreman za izlazak u javnost.

– Riječ je o izuzetnom nalazu u europskim okvirima. Ovo je njegov najsjeverniji nalaz, a ujedno je ovo je prvi puta uopće da je takav tip mača nađen u grobu. Osim toga, mač je najmanje 200 godina mlađi od vremena ukopa i on nije, kako se pretpostavljalo, čisto brončani mač. Umjesto kositra i bakra, ovdje imamo leguru bakra i olova i on je po tome također jedinstven. Nama je nepoznato je li to stari mač koji je završio u ovom grobu ili ga je netko napravio po uzoru na stare mačeve. Bez obzira na to kada je nastao, ovaj mač je prije svega predstavljao simbol moći jer u vrijeme ukopa mačevi nisu služili za borbu već koplja i bojevne sjekire. On je, osim toga, bio ne samo ekskluzivan predmet nego i egzotičan jer nije pripadao tom prostoru. Pored pronađenih grčkih kaciga ovo je najznačajniji nalaz kneževskih grobova na kaptolačkoj nekropoli – obrazložio je dr. Potrebica prilikom primopredaje mača požeškom Gradskom muzeju u Gradskoj vijećnici.

U istom grobu pronađen je i željezni mač kakvog do sada još nitko nije vidio, a koji je u svoje vrijeme bio jedinstvena pojava. Zbog toga je bio ne samo ekskluzivan već i predmet koji je onome koji ga je posjedovao davao izuzetnu moć. On je trenutačno predmet složenih analitičkih postupaka dostupnih u najboljim europskim laboratorijima, nakon čega će se uskoro nešto saznati o tehnološkom procesu kojim je proizveden ovaj izuzetan predmet. Dr. Potrebica je uvjeren da će predmeti iz Kaptola pomoći da se otkrije ključ na koji način je u Europi nastajalo željezno doba.

– Ovi predmeti nam govore da su ljudi koji su ovdje živjeli imali daleko širi utjecaj od fizičkog prostora na kojem su živjeli, a što im je točno davalo toliku moć i utjecaj, nadamo se da ćemo otkriti u godinama koje slijede – poručio je dr. Potrebica.

>>Uspomene na Zagreb u Osijeku

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije