Što donosi novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti (ZOZO), osim dvostruko većeg maksimalnog iznosa participiranja u bolničkom liječenju? U sljedećom tjednima Ministarstvo zdravstva pustit će nacrt tog zakona u e-savjetovanje, najavio je i ministar Kujundžić. Izgledno je da će pacijenti bez dopunskog zdravstvenog osiguranja umjesto najviše 2000 za bolničko liječenje platiti 4000 kuna.
– Time nismo nezadovoljni jer za višekratno skuplje bolničko liječenje, pacijentu koji ne plaća policu dopunskog 4000 kuna nije nerazumno naplatiti. Najvažnije je da ne poskupljuje polica dopunskog, od toga ne odstupamo. Zasad prijedlog nije štetan za pacijente, samo se nadamo da će tako i ostati – kaže Jasna Karačić iz Udruge za promicanje prava pacijenata.
Ono što je upitno i nije do kraja jasno je lista lijekova, napominje. Naime, dok se u važećem Zakonu koriste termini “osnovna” i “dopunska” lista lijekova, u prijedlogu – koji ne mora biti i konačan – govori se o “listi lijekova”, što navodi na sumnju na neku jedinstvenu listu odnosno nagađanja da bi se svi lijekovi mogli ubuduće doplaćivati.
– Veronika Laušin iz HZZO-a bila je kategorična kako se to neće dogoditi – kaže J. Karačić.
Istovremeno se predviđa brisanje članka 21. ZOZO-a, kojim se dopušta osiguraniku da ostvari pravo na liječenje posebno skupim lijekovima na teret bolnice. Izbriše li se taj članak, bolnice više neće morati nabavljati takve posebno skupe lijekove.
Lijekove, pomagala i dentalna pomagala koji nisu na listi ili za koje osigurana osoba ne ispunjava tim listama propisanu medicinsku indikaciju, osiguranicima se neće platiti, navodi se također u prijedlogu.
Dodaje se obaveza za one koji nisu zdravstveno osigurani ni po jednoj osnovi, da se moraju osigurati na obvezno zdravstveno osiguranje i plaćati doprinose.
U slučajevima kad se pacijentu ne može pružiti uspješno liječenje u javnim zdravstvenim ustanovama, a to je moguće u privatnim ordinacijama koje nemaju ugovor s HZZO-om, pacijentu će se odobriti liječenje kod tog privatnika, umjesto da ga se šalje na liječenje u inozemstvo. Time će se smanjiti trošak prekograničnog liječenja.
Novost je i način obračuna putnih troškova za liječenje izvan mjesta stanovanja, koji se ubuduće neće više obračunavati prema cijeni karte javnog prijevoza. Plaćat će se 0,018% od proračunske osnovice po kilometru za najkraću relaciju cestovnog prometa između mjesta stanovanja i mjesta liječenja.
Novi Zakon o zdravstvenom osiguranju uvodi životne partnere i neformalne životne partnere kao kategoriju koju dosad nije obuhvaćao.
Tako će i životni partneri i neformalni životni partneri stjecati (i zadržavati nakon rastave ili smrti partnera) status osiguranika jednako kao i drugi članovi obitelji, sukladno zakonu kojim se uređuje životno partnerstvo osoba istog spola. U tom su dijelu obuhvaćena i djeca iz partnerske skrbi, uz djecu iz braka, posvojenu, pastorčad i drugu djecu bez roditelja.
Jovanović o aktualnim temama u Hrvatskoj
a šta je sa ilegalnim imigrantima ? imaju veća prava od hrvata