U SKUPINI JE NAJRIZIČNIJIH

'Preboljela sam koronu, ali odnijela je mog zdravog oca'

Royal Alexandra Hospital, Paisley
Foto: Jane Barlow/PA Images/PIXSELL
1/4
11.03.2021.
u 21:17

Nosila sam masku, nisam izlazila, no ipak sam se vozila javnim prijevozom na fakultet, kaže Martina Herceg

Već s četiri godine Martini Herceg dijagnosticiran je refluks – vraćanje mokraće u bubreg, a sa sedam je završila na peritonijskoj dijalizi. To je postupak dijalize putem katetera koji se uvodi kroz potrbušnu šupljinu ili ručno svaka četiri sata i traje po sat vremena, u sterilnoj i prozračenoj sobi, ili putem aparata u trajanju od 10 do 11 sati noću, tijekom spavanja.

Postupak nakon edukacije provode roditelji ili patronažna sestra, opisuje danas 27godišnja Martina. Kao 10godišnjakinji joj je transplantiran bubreg, no nažalost, nakon osam godina tijelo ga je odbacilo. Vratila se na “kućnu” dijalizu, a od 2014. redovito triput tjedno odlazi na četverosatnu hemodijalizu na Rebro. Koncem studenoga prošle godine pokazala se pozitivnom na COVID.

Foto: Privatni arhiv

– Čuvala sam se, nosila masku, nisam izlazila, no ipak sam se vozila javnim prijevozom na fakultet. Na Rebru su mi organizirali testiranje, a nakon pozitivnog nalaza terapiju sam nastavila u Dubravi – nastavlja ta diplomantica agrobiznisa i ruralnog razvitka na Agronomiji.

Drastičan gubitak kose

Utvrđena joj je upala gornjeg desnog režnja plućnog krila, ali nije bilo za antibiotike.

– Jako puno sam se inhalirala i nos ispirala fiziološkom otopinom, tako su mi savjetovali, to je važno kako bi se virus što manje zadržavao u nosu – priča Martina koja je dva tjedna imala temperaturu 39 i osjećala iscrpljenost i umor.

Iako spada u najrizičniju skupinu za infekciju COVID-om, preboljela ju je bez većih posljedica, osim drastičnog opadanja kose. Nedavno se i cijepila. No najveći Martinin gubitak je nenadana smrt oca, koji se COVID-om zarazio kad i ona. Samo je kašljucao, no saturacija mu je u kratkom vremenu dramatično pala, završio je na respiratoru i iako zdrav 58-godišnjak, podlegao je bolesti. Martina je svoju priču ispričala na današnji Svjetski dan bubrega, kada i Hrvatsko društvo za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju u sklopu svoje kampanju za podizanje svijesti o bolesti bubrega održava raspravu “Živjeti dobro s bubrežnom bolešću”.

Dijalizirane već cijepili

Prethodno su otvorili i stranicu na Facebooku Forum bubrežnih bolesnika, koju stalno prati netko od liječnika pa bolesnici i članovi njihovih obitelji mogu ondje dobiti odgovore vezane za sve o bolesti, ističe prof. Mario Laganović, predsjednik Društva (HDNDT). Cilj ovogodišnje kampanje je osnažiti ulogu bolesnika u liječenju.

– Bubrežni bolesnici imaju brojne komorbiditete i oštećeni imunološki sustav. Osobito su ugroženi oni na dijalizi koji moraju tri puta tjedno dolaziti u dijalizne centre gdje su u neposrednom kontaktu s drugim bolesnicima i zdravstvenim osobljem, kao i transplantirani bolesnici kod kojih lijekovi smanjuju imunološku otpornost organizma, što ove dvije skupine svrstava među najrizičnije za covid-infekciju. Kako naši preliminarni podaci pokazuju, smrtnost bubrežnih bolesnika od COVIDa je oko 10%, značajno više nego u općoj populaciji. Zato je u suradnji s HZJZom i prim. Bernardom Kaićem ova skupina bolesnika uvrštena u prioritetnu za cijepljenje protiv COVIDa i danas sa zadovoljstvom možemo reći da je velika većina naših dijaliznih bolesnika procijepljena – ispričao nam je dr. Laganović.

Komentara 4

DU
Deleted user
21:23 11.03.2021.

Do sada nisam imao tumor .Ali odnio je mog do tada zdravog oca u 44 godini života.A koliko ste zapostavili dijagnostiku još će mnogi mladi pod ledinu.😠😠😠😠😠😠

VL
_________
21:25 11.03.2021.

Stop medijskom korona teroru!

MZ
mali zeleni
22:38 11.03.2021.

Ajde više dosadili ste bogu i vragu, dosta medijskog teroriziranja s koronom

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije