MATIĆ O ZAKONU:

'Obeštetit ćemo i hrvatske Srbe, ali ne i agresore'

17.06.2015., Zagreb - Ministar branitelja Predrag Matic Fred. Photo: Petar Glebov/PIXSELL
Foto: Petar Glebov/PIXSELL
14.09.2015.
u 19:30

Prava će ostvariti i obitelji 402 smrtno stradala djeteta u Domovinskom ratu

Nakon dugih 20 godina iščekivanja, civilne žrtve Domovinskog rata naposljetku imaju svoj nacrt zakona. Taj će zakon regulirati prava, obeštetiti i poboljšati kvalitetu života za oko 11.000 korisnika. Ukratko, predviđa povećanje osobne invalidnine, smanjuje godine života za ostvarivanje prava, propisuje novčanu naknadu za obitelji nestalih civila, kao i doplatak za pripomoć u kući. Korisnici zakona također će imati pravo na besplatne udžbenike za škole i fakultete, ali i smještaj u domovima hrvatskih veterana. Zakon donosi i nove rokove za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje statusa, što je dosad podrazumijevalo vremensku granicu do 2004. godine.

Bez Documente

Bez sumnje, najšira javnost pozdravit će mogućnost ostvarivanja prava za obitelji čak 402 smrtno stradala djeteta u Domovinskom ratu, mahom tijekom granatiranja. Isto tako, ponajviše prašine u javnosti zasigurno će podići odredba koja se odnosi na "proširenje pojma civilnog stradalnika". Ministar branitelja Predrag Matić oštro demantira optužbe iz dijela braniteljske populacije prema kojem će novi Zakon izjednačiti žrtvu i agresora te kako je u njegovu donošenju sudjelovala Documenta Vesne Teršelič. Zakon su, tvrdi, napisali pravnici iz Ministarstva, a nakon što ga za desetak dana pregleda radna skupina, nevladine udruge i javnost tek će tada moći iznijeti svoje eventualne primjedbe.

– Ovo je dobar zakon koji je trebao biti donesen prije 20 godina, vrlo je afirmativan i pozitivan jer ide prema žrtvi, ali je istodobno i težak i delikatan. No, nismo bježali od toga jer su civilne žrtve u odnosu na vojne invalide bile jako zakinute – kaže ministar Matić.

– Kao i kod Zakona o žrtvama seksualnog nasilja, izuzeti su svi oni koji su aktivno ili na bilo koji način sudjelovali u agresiji na Hrvatsku. Na njih se taj zakon ne odnosi, ali reći ću slikovito: ako je Jovan napadao na Hrvatsku, on nema prava iz ovog zakona, ali njegov sin Jovica koji nije ni kriv ni dužan, koji ne može i ne smije biti kriv za ono što je počinio njegov otac ili djed, ako je pri granatiranju ostao bez noge, Hrvatska će se za njega pobrinuti. On je naš građanin, naš državljanin i dok sam ja ministar, tako će biti.

Težak 85 milijuna kuna

Provedba zakona stajala bi do 85 milijuna kuna, no za tu svrhu otprije je osigurano 50-ak milijuna kuna pa će novi Zakon opteretiti proračun za dodatnih 20-ak milijuna kuna. No, prema svemu sudeći, bit će to proračun – neke nove vlade. Ministarstvo branitelja, koje je tijekom četverogodišnjeg mandata ispunilo sve zadane odrednice svog programa, zatekli su izbori koji će se, prema svemu sudeći, održati u studenome. Naime, nakon što prođe radnu skupinu i primjedbe javnosti, sada je bjelodano da novi Zakon o civilnim žrtvama neće dospjeti u saborsku proceduru, jer zastupnici prestaju s radom već idući tjedan.

– Ovaj zakon bio je zacrtan za zadnji kvartal 2015., mi bismo ga progurali do kraja godine, ali je tako ispalo i žao mi je što ga ipak neće donijeti ova vlada, no imat će ga na raspolaganju svaka nadolazeća. Volio bih da se provede radi korisnika, bez obzira na političku opciju na vlasti – zaključio je ministar Matić.

>> Marija Canjko pravdu za ubijenu kćer čeka 20 godina

>> 'Novac potrošen na tužbe mogao se upotrijebiti za civilne žrtve rata'

Komentara 128

Avatar TvojUjko
TvojUjko
19:40 14.09.2015.

Uspjela Documenta Trešelička i Zoran Pusić, preko potpresjednice vlade Vesne Pusić doći do proračuna RH. Srbija je od Vukovara napravila Heroshimu, a ni jednu ulicu nije obnovila.

Avatar Mrki medvjed
Mrki medvjed
19:47 14.09.2015.

Civilne žrtve sa koje strane? Agresorske ili sa hrvatske strane ili su to Matić i Milanović izjednačili?!

Avatar bokolo
bokolo
19:40 14.09.2015.

Ratne reparacije su rijesavale takva pitnje sve dok SDP nije bio stvoren.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije