Ustavni sud je u više navrata srušio zabranu rada nedjeljom. Državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Nataša Mikuš Žigman rekla je u HTV-ovoj emisiji "Otvoreno" kako ne bi koristila formulaciju zabranu rada nedjeljom, već regulaciju rada nedjeljom. Dodala je kako po zakonskim regulativama, Vlada nema samo pravo, već i dužnost tako nešto i učiniti.
- Regulirati rad, ali i odmor u tjednu, kako je to običaj i tradicija u našoj zemlji. Ustavni sud nije sporio da se to regulira na takav način, odnosno da se odredi dan u tjednu kao odmor - poručila je.
Mikuš Žigman je kazala da je Ustavni sud u svojim odlukama rekao da Hrvatska u svom pravnom sustavu ima pravo tako to učiniti i da je pitanje reguliranje radnog vremena nije pitanje ustavnosti, odnosno nije ustavno pitanje. Ono što je Ustavni sud u svojim odlukama osporio su iznimke, odnosno način na koji su one bile prethodno propisane. I zaključio je da način na koji su do sada bili uređeni, dakle, Izmjene i dopune zakona, nisu bile razmjerne, odnosno, neuravnotežene.
Ovog puta se pazilo na ravnotežu i razmjernost između potreba gospodarstva, potreba građana i potreba potrošača. Šesnaest nedjelja bi bilo radno i poslodavci mogu organizirati rad onako kako im je primjereno, odnosno kako smatraju da im je potrebno, a propisane su i iznimke koje se temelje na tri glavna načela.
- Da se osigura kontinuirana opskrba građanima, gdje je to potrebno, benzinske postaje, zračne luke, autobusni kolodvori. Kiosci i pekarnice također su iznimke, radile bi nedjeljom do 13 sati - rekla je.
Nužne djelatnosti će i dalje raditi nedjeljom.
Predsjednica Sindikata trgovine Hrvatske Zlatica Štulić rekla je da prodavači koji rade nedjeljom dobiju četiri kune po satu. Koliko sati radi nedjeljom toliko više dobije na svojoj plaći. Prosječna plaća prodavača u trgovinama je 5.923 kune bruto i 4.658 kuna neto. To su podaci koje su prikupili sindikati. U današnje vrijeme u trgovinama nedostaje radnika.