Po zakonu Vanuatua, premijer mora predsjedavajućeg parlamenta obavijestiti o razlogu svakog izostanka sa sjednice, a osoblje ureda Edwarda Natapeija propustilo je službeno obavijestiti Maxime Carlot Kormain o izostanku te je ona proglasila mjesto premijera automatski upražnjenim.
Natapei je, opravdano ali nedojavljeno, boravio izvan zemlje – nazočio je godišnjem sastanku šefova država i vlada Commonwealtha na Trinidadu i Tobagu, kojim predsjedava britanska kraljica Elizabeta Druga.
Natapeijevi odvjetnici pobunili su se protiv odluke predsjednice parlamenta, koja bi značila nove izbore, i vrhovni sudac države proglasio je Natapeija još uvijek premijerom, ali privremeno, na tjedan dana, dok se ne riješi ta proceduralna kriza.
I građanske udruge pobunile su se protiv smjene premijera, naročito Transparency Vanuatu; Marie Noelle Ferrieux Patterson iz Transparencyja istakla je ogromne troškove biranja novog premijera, koji će onda vjerojatno izabrati nove ministre, a starima će se morati platiti otpremnina; samo promjena tri ministra u posljednjih mjesec dana stajala je državni proračun 35 milijuna vatua (1,8 milijuna kuna).
Upitna je i vrijednost potpisa (bivšeg?) premijera na sporazumu koji je na sastanku Commonwealtha postignut o borbi protiv klimatskih promjena, a taj problem posebno pogađa baš male države poput Vanuatua.
Vrhovni sudac Vincent Lunabeck najavio je da će idući tjedan donijeti odluku o mogućnosti da Natapei ostane na mjestu premijera.