AHMADINEDŽAD ZA TV

Preokret u Iranu: Spremni smo slati uran u inozemstvo na preradu!

iran
AFP
03.02.2010.
u 10:10

Izjava iranskog lidera izazvala je opreznu reakciju i u Washingtonu, a pomoćnik američke državne tajnice P. J. Crowley izjavio je da bi Teheran o tome trebao obavijestiti Međunarodnu agenciju za atomsku energiju.

Iranski predsednik Mahmud Ahmadinežad izjavio je da je Iran spreman svoj niskoobogaćeni uran slati u inozemstvo na preradu u nuklearno gorivo, u skladu s prošlogodišnjim prijedlogom UN, javio je BBC.

U intervjuu emitiranom na iranskoj državnoj televiziji, Ahmadinežad je rekao da bi se gorivo dobiveno na taj način koristilo u glavnom iranskom istraživačkom reaktoru. BBC-jev teheranski dopisnik ističe da iznenadna promjena stava Teherana ipak ostavlja brojna pitanja, prije svega ono je li ta zemlja doista spremna sprovesti tu ideju u djelo.

Naime, izjava iranskog lidera izazvala je opreznu reakciju i u Washingtonu. Pomoćnik američke državne tajnice P. J. Crowley izjavio je da bi Teheran, ako prihvati ponudu UN-a, trebao o tome obavijestiti Međunarodnu agenciju za atomsku energiju.

Ključne riječi

Komentara 76

OB
-obrisani-
10:50 03.02.2010.

orisis možeš to samo sanjati, da će Iranci popustiti tim prijetnjama, takvih je tekstova bilo već koliko hoćeš pa poslije ispalo da od toga nema ništa.

OB
-obrisani-
11:40 03.02.2010.

Salto mortale, spreobrnjenje i katarza bivseg islamista i miljenika ajatole Homeinija, Moussavija. Sef opozicije je za svedske casopise izjavio sljedece: \"Najgora od svih mogucih diktatura je vjerska diktatura! Ovaj rezim vodi Iran u katastrofu!\"

OB
-obrisani-
19:21 03.02.2010.

Ojuda95 = budala Očito kako nisi primjetio, no ja i penicilin raspravljali smo o američkim i ruskim zrakoplovima, ne o iranskima. Iranu se nije srušio niti jedan vojni zrakoplov još od 2006., dakle ne može se govoriti niti kako susu zastarjeli niti kako ih adekvatno ne održavaju. Naprotiv, Iran je popularan po tome što proizvodi rezervne dijelove za komplicirane F-14 Tomcate, te po proizvodnji vlastite eskadrile vojnih zrakoplova različitih modela i karakteristika. Iranske rakete uopće nisu kupljene u Sjevernoj Koreji ili Rusiji već ih proizvode vlastitom tehnologijom. Iran je krajem 80-ih godina u doba rata sa Irakom počeo uvoziti korejske i ruske rakete, a potom je radio vlastite oblike istih (Shahab-1 i Shahab-2) na principima Scuda, dok su početni modeli raketa kao Shahab-3 (A i B) temeljeni na korejskom Nodong-1. Ipak, modeli Shahab-3C, Shahab-3D, Sajjil-1, Sajjil-2, Ashoura, Ghadr-110 i Farj-3 MIRV su potpuno autohtone proizvodnje, što je priznao i najveći izraelski balistički stručnjak Uzi Rubin koji je nazvao Sajjil \"potpuno novim projektilom\" koji nema nikakvih sličnosti s sjevernokorejskim, ruskim, kineskim ili pakistanskim modelima iste kategorije. Što se podmornica, razarača i fregati tiče njihove karakteristike nisu poznate, no zna se kako rabe najmodernije raketne i torpedne sustave kao što su Noor odnosno Hoot. Niti jedna druga zemlja regije ne opskrbljuje mornaricu podmornicama ili brodovima vlastite proizvodnje; doduše i Iran ima napredne ruske podmornice klase Kilo. Što se pak tiče poistovjećivanja Irana s Irakom, to najbolje svjedoči kakva je Ojuda budala. Saddamove snage činile su isključivo arapsko-sunitske formacije (šijiti su više proiranski raspoloženi, isto kao i Kurdi), što znači kako se mogao oslanjati na populaciju od svega 5 milijuna Iračana. Iračka vojska brojila je 200.000 vojnika, od čega su svi bili slabo naoružani osim elitne Republikanske garde. Također, Irak je 2003. imao svega 9 operativnih zrakoplova i to starijih modela. Iran je nešto sasvim drugo. Homogena nacija od 70 milijuna ljudi, s golemom i moderno naoružanom i motiviranom vojskom, s jakom zračnom flotom (450 lovaca), kolosalnim balističkim arsenalom, najmodernijom protuzračnom obranom, itd.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije