Motivacijsko pismo, projektni zadatak i, na kraju, predstavljanje samog sebe kratkim videom. Tri su to koraka koja su budući studenti, dobitnici stipendija koje je Večernji list dodijelio u suradnji s Visokim učilištem Algebra, Edward Bernays Visokom školom za komunikacijski menadžment, RIT-om Croatia, Libertasom, Veleučilištem VERN' i Zagrebačkom školom ekonomije i menadžmenta, trebali uspješno proći.
Tako im je preddiplomski studij potpuno osiguran “Stipendijom do uspjeha”, a na 17 stipendista samo je da se brinu o tome kako će što više naučiti.
Natječaj i dogodine
– Slogan Večernjeg lista jest “Želim znati, volim čitati”. Nadam se da ćete puno čitati, a znati još više. Teorija je vrlo važna, ali praktičan je dio onaj koji najbolje priprema za tržište rada, a upravo su stručna znanja ono što ćete steći na studijima partnera – poručio je studentima na dodjeli njihovih stipendija jučer u Muzeju suvremene umjetnosti glavni urednik Večernjeg lista Dražen Klarić te najavio kako će se natječaj “Stipendijom do uspjeha” održati i sljedeće godine. A partneri, istaknuli su dekani visokih učilišta, rado će se opet odazvati i dodijeliti mjesta u svojim klupama mladim perspektivnim ljudima.
Prilika za sve
– Večernji list okupio nas je oko plemenite ideje, a obrazovanje je svakako nešto što se treba podržati – rekao je dekan Algebre Mislav Balković, dok je Damir Jugo, dekan na Edwardu Bernaysu, istaknuo da su upravo stipendisti ljudi koji će već sutra promijeniti strukturu tržišta rada.
Prilika se treba pružiti svima, kazao je dekan Libertasa Duško Pavlović, i pozvao sve studente koji su se natjecali za stipendiju, a nisu je dobili, da se i dalje prijavljuju na sve slične programe.
– Investicija u obrazovanje najveća je investicija od svih, bilo da se radi o ulaganju u pojedinca ili u čitavo društvo – rekao je dekan RIT-a Don Hudspeth, dok je dekan VERN’-a Vlatko Cvrtila poručio kako na fakultetu ne uče samo učenici od svojih profesora, nego je u mnogim slučajevima i obrnuto.
Na vrhuncu svoje karijere, rekao je Mato Njavro, prodekan za međunarodne odnose ZŠEM-a, sadašnji stipendisti bit će 2040. godine, a i tada će biti i više nego konkurentni na tržištu. No, rekao im je poznati profesor matematike i fizike Toni Milun, samo ako se budu držali triju važnih životnih savjeta.
– Bavite se onim što zaista volite, stalno se usavršavajte i postanite majstor u svom poslu, ali učite i komunikacijske vještine, one će vam posebno trebati – poručio je stipendistima profesor te i sam priznao kako je školski sustav u Hrvatskoj pomalo zastario.
Fakultet više, sam po sebi, istaknuo je Milun, nije dovoljan te se čitavo vrijeme studiranja treba uključivati u različite projekte i stjecati iskustva. – U Finskoj, primjerice, djecu uče da će za života promijeniti minimalno tri posla. I to je u redu. Ja sam, nakon završenog fakulteta, radio kao kolporter u Rijeci – ispričao je profesor svoje životno iskustvo, ali budućim studentima poručio da “stalno idu dalje i rade nove pogreške”.
Motivacijskim govorom Tonija Miluna jednako su bili oduševljeni stipendisti i ponosni roditelji koji su ih pratili na dodjeli. Cvijeće, baloni, ali i bljesak fotoaparata pratili su čitavu ceremoniju, a sretni stipendisti nisu mogli sakriti koliko su zadovoljni budućim studijem.
Volim matematiku
– Jedino ovo sam htjela i ne mogu biti sretnija što mi se želja i ostvarila. Volim matematiku, dobro mi ide engleski, a i kreativna sam, izrađujem nakit te slikam. Studij poslovne matematike i ekonomije na ZŠEM-u objedinjuje sve to i mislim da će mi dobro ići – objasnila je stipendistica Mia Barbara Lacković.
Budućem studiranju na VERN’-u posebno se razveselila Zrinka Mrkonjić, koja se, kako je sama objasnila, veseli “divnom iskustvu, dobroj ekipi te odličnim profesorima”. Kako kaže Mrkonjić, koja će studirati ekonomiju i poduzetništvo, vrlo je zahvalna na prilici, s obzirom na to da joj je u životu, zapravo, pružena još jedna šansa.
– Studirala sam pravo, ali nisam se našla u tome. Što i nije toliko važno jer treba se okrenuti novim izazovima, a za ovo mislim da će mi odlično leći – rekla je Zrinka Mrkonjić, a mišljenje dijeli i kolega s Algebre.
Sistemsko inženjerstvo ono je što će studirati Luka Baruškin, a zna da je stvoren upravo za to još od početaka srednje škole.
– U Elektrostrojarskoj školi dobili smo stručne predmete prije dvije godine, oduševio sam se njima i znao sam da moram studirati nešto slično. Nakon preddiplomskog studija planiram upisati i diplomski, a nakon toga zaposliti se, nadam se, u Hrvatskoj – rekao je Luka.
S njim na fakultetu bit će i Mihaela Čudina, koja će studirati multimedijsko računarstvo. – Nije tipično žensko zanimanje, ali već sam uređivala dvije monografije - kaže Mihaela.
Dobitnici stipendija s lijeva na desno: Patricija Gerbec (Libertas), Nika Pintar (Edward Barnays visoka škola za komunikacijski menadžment), Zrinka Mrkonjić (Veleučilište VERN'), Karla Tomić (ZŠEM), Matej Filip (Veleučilište VERN'), Veronika Brček (Veleučilište VERN'), Ivan Vujanić (RIT Croatia), Luka Baruškin (Visoko učilište Algebra), Andrea Kecić (RIT Croatia), Mia Barbara Lacković (ZŠEM), Antonija Desović (Visoko učilište Algebra), Darija Bošnjak (ZŠEM), Mihaela Čudina (Visoko učilište Algebra), Nika Matić (Edward Barnays visoka škola za komunikacijski menadžment), Luka Žaja (Libertas), Anamarija Perković (RIT Croatia), Ivana Čubelić (ZŠEM)
>>
Koja je poanta stipendiranja onih koji očito imaju i više nego dovoljno novaca?