Svaki peti pješak koristi mobitel na pješačkom prijelazu, a svaki sat četiri pješaka prelaze s mobitelom u ruci na crveno svjetlo na semaforu – ti podaci izneseni su na konferenciji „Mi i naši gadgeti u prometu – Signalizacijom protiv opasnih navika” koju je u povodu obilježavanja 21. listopada kao nacionalnog Dana bez mobitela u prometu organizirala Hrvatska udruga menadžera sigurnosti.
U Zagrebu je u nedavno postavljen prvi semafor u Europi koji upozorava pješake i bicikliste koji su zadubljeni u ekrane mobitela da je upaljeno crveno svjetlo na pješačkom prijelazu. Semafor je postavljen na raskrižju Frankopanske i Gjure Deželića, a istraživanje koje je pri tome provedeno pokazalo je da od 500 pješaka koji u sat vremena prođu to križanje njih 100 to učini dok koristi mobitel.
Voditeljica projekta Dan bez mobitela u prometu Renata Ivanović upozorila je da u Zagrebu ima više od 400 raskrižja, a da je njih oko 200 tako frekventno kao raskrižje Frankopanske i Gjure Deželića pa prema tome svakih sat vremena u Zagrebu ima 1000 potencijalnih nesreća zbog korištenja mobitela pri prelasku preko pješačkog prijelaza. Ona je navela i da je prvi dan rada semafora na križanju Frankopanske i Gjure Deželića dva posto manje pješaka koristilo mobitel kod su prelazili cestu na pješačkom prijelazu.
Pilot-projekt postavljanja novog tipa pametnog semafora inače ostvaren je u suradnji s Gradom Zagrebom i tvrtkom Elektromodul – promet, a istraživanje i mjerenje ponašanja pješaka na raskrižju Frankopanske i Gjure Deželića prije i za vrijeme rada semafora napravio je Zavod za prometnu signalizaciju Fakulteta prometnih znanosti.
prestanite ovo raditi u zivotu : pušiti , krasti , drogirati se , piti alkohol , lagati , varati žene , muževe , i što je najbitnije ,glasati za HDZSDP !