Profesor Nikola Kezić s Agronomskog fakulteta upozorava da mnogi pčelari prijavljuju pomor pčela, pišu 24 sata.
- Situacija je loša. Javljaju nam se pčelari iz Istre, Međimurja, Podravine, s Korčule... Svi prijavljuju pomor pčela - kaže Kezić. Pčele umiru zato što misle da je proljeće pa umjesto da miruju, izlaze iz košnice.
- Vani ne pronalaze hranu, a u košnicama troše zalihe - objašnjava prof. Kezić, a pčelari strahuju da se ne ponovni zima od prije četiri godine kada smo ostali bez 20 posto korisnih kukaca. Meteorolozi upozoravaju da će nas visoke temperature grijati do kraja tjedna, a i južina će nam teško padati što neće pogodovati niti oporavku pčela.
Cijeli članak pročitajte OVDJE
>>Imamo više košnica od Europljana, ali jedemo manje meda
>>EK zabranila upotrebu insekticida koji ubijaju pčele
Ako su neke od pčelinjih zajednica uginule u ovom momentu za to nisu krive vremenske prilike već bolesti prije svega varoja i vjerojatno nije urađen pravovremen tretman lijekovima ili ljekovi nisu bili u redu. Toplo vrijeme istina potaklo je maticece da intenzivno polažu jaja. Jučere sam radio na pčelinjaku i dijagnosticirao da ovisno od zajednjce do zajednice na dva tri pa čak i četiri okvira ima legla pa čak već i zatvorenoga za površinu dlana. Mnoge matice su zalegle površinu od trećine površine okvira. Sumnjam da ima pčelar koji pamti da je u ovo vrijeme bilo tako puno legla u košnici. Najveći problem su visoke temperature i ako bi se takvo vrijeme zadržalo duže vrijeme matice bi i dalje intenzivno nastavile polagati jaja intenzivno bi se trošile rezerve hrane u košnici i ako bi naglo zahladilo sa dugotrajnim temperaturama ispod nule i danju i noću što je vrlo vjerojatno jer zima je tek počela