10.10.2018. u 11:35

Nikome nije u interesu da se UK i EU raziđu bez dogovora. To bi bilo loše za Britance i, možda manje ali ipak, loše za Europljane

Da postoji politički plakat koji opisuje Brexit, taj nevjerojatno slabo promišljen izlazak Ujedinjene kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske iz članstva u Europskoj uniji, najbolji bi bio jedan vrlo jednostavan: dovoljna je jedna točka na plakatu, možda točka kao u sredini mete za gađanje, i uputstvo: “Bang head here”, odnosno “lupaj glavom ovdje”. 

Jer, pregovori o izlasku dosad su više sličili na, s britanske strane, lupanje glavom u zid. Lupanje se događalo bilo zbog činjenice da nikakvu pametniju ideju britanska strana nije imala od početka pregovora, bilo zbog očekivanja da će se taj zid nekim čudom srušiti i to lupanje glavom, ma koliko besmisleno izgledalo, ipak uroditi nekim plodom. 

Godinu i pol, od ukupno dvije godine koliko je predviđeno da traju pregovori o izlasku iz EU, prošlo je manje u sadržajnim pregovorima između UK-a i ostatka Unije (EU27), a više u pregovaranju britanskih konzervativaca samih sa sobom o tome što uopće žele od Brexita i kako to misle postići.

Do očekivanog dana izlaska, 29. ožujka 2019., ostalo je, dakle, manje od šest mjeseci i, ako se uzme u obzir da bilo kakav postignuti sporazum o izlasku i budućim odnosima treba proći ratifikaciju u europskom i nizu nacionalnih parlamenata, sada je zapravo trenutak istine o Brexitu. Točnije, listopadski summit, sastanak Europskog vijeća od srijede do petka sljedećeg tjedna u Bruxellesu. Bude li stvarnog pomaka na tom summitu, a istodobno se procijeni da je nužno organizirati još jedan da bi se sve dogovoreno i potpisalo, moguće je produžiti taj trenutak istine do 18. studenog, za kad je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk najavio da je spreman sazvati još jedan izvanredni summit o Brexitu ako na listopadskom odrade većinu posla (a ne bude li napretka sljedeći tjedan, ništa od izvanrednog summita u studenom).

U najboljem, dakle, slučaju, ta još uvijek velika nepoznanica zvana Brexit bit će ispregovarana do kraja sljedećeg tjedna i amenovana 18. studenog, kada, zgodno, Engleska ugošćuje Hrvatsku na Wembleyu u nogometnoj utakmici Lige nacija, gdje opet Hrvati imaju tu priliku da “zakucaju” taj Brexit, kao što smo, u šali naravno, to učinili ljetos u Rusiji. 

Ali, sad za ozbiljno. Nikome nije u interesu da se UK i EU raziđu bez dogovora. To bi bilo loše za Britance i, možda manje ali ipak, loše za Europljane. Nužno je postići nekakav kompromis, i to će se vjerojatno i dogoditi. Sve se u Europi rješava kompromisom, u kojemu sve ili barem više različitih strana odustane od dijela svojih maksimalističkih zahtjeva, i slože se (ili u ovom slučaju raziđu) s osjećajem da svi mogu biti sretni jer su svi podjednako dobili i izgubili.

To je standardan recept za rješavanje bilo kojeg pitanja u EU: kompromis. I moguće je očekivati da će ga i ovdje biti. Ili da će barem biti maksimalnih napora da do kompromisa dođe. Premda, Brexit je različit od svega dosad viđenog u EU i čini se da će ipak u ovom specifičnom slučaju biti malo manje kompromisa koji zadovoljavaju britanska očekivanja, a malo više britanskog otrježnjenja, odnosno nailaženja na zid. 

Jer, britanska su očekivanja takva da ih je zapravo nemoguće zadovoljiti ako ostatak EU želi očuvati jedinstveno tržište (a želi) i ako ostatak EU ne želi signalizirati da se izlazak iz članstva zapravo isplati (a to ne želi). 

Neki govore da je nemoguće izaći iz EU. Ti ljudi su u krivu. Moguće je izaći, samo je stvar u tome da je život izvan znatno lošiji. Što ne bi bila neka šokantna spoznaja za države i narode koji su cijeli svoj vijek proveli izvan EU, ali za državu koja je suočena sa zadatkom da svjesno ispregovara kako da učini svoj i život svojih građana lošijim, kako da se unazadi umjesto da gleda kako da se unaprijedi, to je jedan frustrirajuć zadatak. 

Sve do sada, vladajuća većina u UK-u bila je neiskrena prema svojim građanima. Oni, koji su na referendumu vodili kampanju za ostanak u EU ali su nakon suprotnog rezultata preuzeli na sebe obvezu da provedu Brexit u djelo, neiskreni su oko toga što Brexit znači. Drugi, najtvrđi zagovornici Brexita i prije referenduma i danas, jednostavno ili pričaju lažne bajke ili su u stanju riskirati sudbinu svoje zemlje samo zbog mogućnosti da preuzmu stranku i vladu. 

Brexit je izglasan na temelju kampanje prepune poluistina i laži, i pregovaran na temelju fantazija koje su neodržive u stvarnom svijetu. Sada se te fantazije – kako je to u jednoj TV emisiji ovih dana dosta točno opisao Alastair Campbell, bivši glasnogovornik Tonyja Blaira – sudaraju sa stvarnošću. I to je trenutak istine za Brexit.

Pogledajte video o misterioznim ljudima - tko su zelena djeca, svjedokinja Kennedyjeva ubojstva...

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije