Vlasnica Zabe, talijanska grupacija UniCredit, zaradila je u trećem kvartalu 8,2 posto više nego u istom razdoblju lani: neto dobit skočila im je sa 2,32 na 2,51 milijardu eura. Neto operativna dobit rasla je 5,2 posto u odnosu na 2023., na 3,69 milijardi eura. Ukupni prihodi veći su 2,9 posto i iznose 6,14 milijardi eura u odnosu na prošlogodišnjih 5,97 milijardi eura, a neto prihod dosegnuo je šest milijardi eura, što je 2,6 posto više na godišnjoj razini, potaknuto 8,5-postotnim porastom naknada. No na kvartalnoj razini ukupni je prihod pao 2,9 posto, a neto prihod 5,3 posto.
Neto prihod od kamata pao im je za jedan posto, na 3,56 milijardi eura, uslijed pada referentnih kamata, dok je na kvartalnoj razini ostao jednak. Neto prihod od naknada porastao je na godišnjoj razini 8,5 posto, na 1,9 milijardi eura, dok je na kvartalnoj pao 8,3 posto. Prihod od trgovanja iznosi 441 milijun eura i kvartalno je pao 6,2 posto, a godišnje još više - 7,7 posto.
Usporava i kreditiranje: na kvartalnoj razini krediti su im pali 0,8 posto, a na godišnjoj čak 4,4 posto, na 380,2 milijarde eura, a smanjuju se i depoziti – kvartalno 0,7 posto, godišnje 1,1 posto, na 454,1 milijardu eura. Omjer kredita i depozita iznosi 88,1 posto i rastao je 0,6 baznih bodova na kvartalnoj razini, dok je pao 0,6 baznih bodova na godišnjoj razini. Znači – ono što je osnovni bankarski posao je u padu: i krediti i depoziti. Zanimljivo je da je prihod od naknada premašio 50 posto prihoda od kamata (53 posto), što znači da banka više od polovice svoga prihoda duguje naknadama, a ne – kamatama. Dotaknuo se toga i Andrea Orcel, glavni izvršni direktor UniCredita, u svom komentaru:
- Izvijestili smo o našem 15. uzastopnom tromjesečju profitabilnog rasta i rekordnih financijskih rezultata s neto dobiti od 2,5 milijardi eura, ili 7,7 milijardi eura za devet mjeseci, i rastom zarade po dionici od 31 posto u odnosu na prethodnu godinu. Naknade su porasle 8,5 posto u odnosu na prethodnu godinu zbog aktivnosti klijenata i dok nastavljamo transformirati našu franšizu. Zajedno s otpornim prihodima od kamata, dobro kontroliranim troškovima i stalnim vrlo niskim troškom rizika, naš je RoTE dosegao 19,7 posto bez prilagodbe za naš višak kapitala.
VEZANI ČLANCI:
U izvješću s rezultatom poslovanja grupacija je objavila i privremenu novčanu dividendu za 2024. od 92,61 eurocenta po dionici - omjer isplate dividende u gotovini povećat će sa 40 posto na 50 posto. U fiskalnoj 2024. očekuju neto dobit veću od devet milijardi eura, što premašuje prethodno postavljena očekivanja o dobiti većoj od 8,5 milijardi eura. Poboljšala se i prognoza za godišnji neto prihod za milijardu eura – sa 23 na oko 24 milijarde eura.
Troškove perpetuirano smanjuju iz godine u godinu, tako da im je omjer troškova i prihoda ispod 37 posto, a trošak rizika pao je na 15 baznih bodova. CET1 omjer (omjer redovnoga osnovnoga kapitala i ukupne izloženosti rizicima, op. a.) iznosi im 16,1 posto, što je, kako su izvijestili, potmognuto rekordnim organskim stvaranjem kapitala od 3,5 milijardi eura u trećem kvartalu. Orcel je istaknuo da su tijekom tromjesečja rasporedili nešto od viška kapitala i strateški uložili u Commerzbank što može, ali i ne mora dovesti do potpunog preuzimanja.
- To je u skladu s našim discipliniranim pristupom anorganskim opcijama, pridržavajući se strogih financijskih kriterija, a dajući nam mogućnost izbora u budućnosti. Međutim, naš svakodnevni prioritet ostaje predanost ubrzanju našeg neospornog vodstva u sektoru i postizanju naših organskih ambicija – poručio je prvi čovjek grupacije.
>>FOTO Od euforije do plača: pogledajte izborna noć u SAD-u kroz fotografije>>
Nego, kad će Vujčić i Rohatinski pred sud jer su pogodovanjem bankarima oštetili državu i građane RH za više od 300 milijardi eura kako piše njenački BILD…