Za mnoge ljude jahanje je divan osjećaj, ali za osobe s invaliditetom ono je mnogo više. Njima je jahanje put prema boljem zdravlju i životu.
Sedmogodišnja Antonela Pecik prijevremeno je rođena, slijepa je od rođenja i ima motoričke probleme, a u rehabilitaciju jahanjem u udruzi "Krila" uključena je prije dvije godine. Njezina majka Sanja kaže kako je ovamo došla na preporuku pedijatra te da je izrazito zadovoljna njezinim napretkom. Dodaje da Antonija uživa u jahanju. Ona je jedna od 75 polaznika rehabilitacije, a uz druženje i terapiju, zajedno s ostalima, vjeruje da će lakše prebroditi sve teškoće.
Terapijsko jahanje kao metodu rehabilitacije invalidnih osoba ponekad olakšvajau male pomoći sa strane. Tako ih je jučer posjetio ministar unutarnjih poslova Šime Lučin i darova opremu i dvije prikolice za konje. Prije dvije godine MUP je udruzi donirao dva konja, čime je omogućeno da se u program uvrsti više jahača s invaliditetom te da se poboljšaju uvjeti jahanja. Ministar Lučin obećao im je darovati svoje prijenosno računalo jer je njihov kompjutor nedavno ukraden. Predsjednica udruge Tatjana Varga rekla nam je kako je vrlo zadovoljna pomoći koju dobivaju, te kako će im donacija uvelike olakšati rad i putovanja. Udruga djeluje već sedam godina, no od trećeg mjeseca iduće godine morat će potražiti nove prostorije za rad, jer im sadašnji ugovor s tvrtkom IMESO istječe.
- Postoje obećanja i vjerujemo da će nam grad pomoći u rješenju tog problema - ističe Tatjana Varga. Bez obzira na nedaće koje ih prate, udruga radi punom parom, a osim posebno educiranih instruktora jahanja, Jelene Krmpotić i Katarine Karađe, u radu im pomaže dvjestotitnjak volontera. Invalidne osobe, djeca i odrasli, uživaju u jahanju, a takva vrsta terapije uvelike im je olakšala život i poboljšala psihičko i fizičko stanje.
Z. Šabić