policajci prvi ginuli u ratu

'Sreli smo se kod HNK, a onda su javili da je poginuo u Klaićevoj. Ne smije se zaboraviti'

Ivan Markulin
Foto: MUP RH
1/3
02.05.2024.
u 17:29

Žrtvi Ivana Markulina svake godine poklone se i kolege iz MUP-a i njegovi ratnu suborci

Projektili raketnog sustava Orkan pali su 2. svibnja na križanje Vlaške i Draškovićeve ulice u Zagrebu, pobunjeni Srbi izveli su dva raketna napada kasetnim bombama, na civilne ciljeve, a akcija je provedena kao odmazda za vojni poraz koji su doživjeli tijekom Operacije Bljesak, jedne od najčišćih operacija koje je Hrvatska vojska izvela u Domovinskom ratu, uz minimalne žrtve. Pobunjeni Srbi odgovorili su Projektilima iz raketnog sustava Orkan koji su 2. svibnja pali na križanje Vlaške i Draškovićeve ulice, a dan potom i na Dječju bolnicu u Klaićevoj, pokraj Hrvatskog narodnog kazališta, na Zrinjevac te pokraj Doma umirovljenika Centar. Napad je naredio Milan Martić, srpski ratni zločinac i predsjednik četničke paradržave SAO Krajine. O tome je gordo govorio i na televiziji, a haaški sud kasnije osudio je na 35 godina zatvora.        

U Zagrebu je Martićevom naredbom ubijeno sedam te ranjeno najmanje 175 hrvatskih civila. Na današnji dan prije 20 godina poginuo je i pirotehničar Ivan Markulin, dok je razminiravao bolnicu u Klaićevoj. Stradao je tijekom uklanjanja bombica KB-1 raketnog sustava „Orkan“, a Istoga dana, teške tjelesne ozljede zadobio je Ivica Pukšec, također policijski službenik Protueksplozijskog odjela PU zagrebačke i to tijekom uklanjanja bombica KB-1 na lokaciji INA-OKI postrojenja na Žitnjaku u Zagrebu.

Ivan Markulin rođen je 29.5.1967. godine u Zagrebu. U Ministarstvu unutarnjih poslova bio je zaposlen od 25.3.1991. godine. Poslovima protueksplozijske zaštite počeo se baviti 18.1.1994. godine. Život je izgubio pomažući drugima i na taj način doprinoseći ukupnoj sigurnosti svih građana Republike Hrvatske. Ivan je tada imao 28 godina, i sam otac dvojice tada malih dječaka. A da se njegovo ime ne zaboravi, pobrine se svake godine kolega novinar, danas urednik informativne redakcije Radio Nacionala, a tada urednik OTV televizije u Zagrebu. Markulina je poznavao, sreli su se ispred HNK odmah nakon bombardiranja, svaki je jurio na svoj zadatak. Bili su poznanici, kratko su porazgovarali, zvončići su bili tema.

Pozdravili smo se. Ja sam krenuo u redakciju, a on u Klaićevu. Nakon sat vremena mogao sam samo dodati da je poginuo. Vjetar je puhnuo i 'zvončić' se otkvačio iz krošnje i pao na njega usmrtivši ga na mjestu. Život. Ne zaboravimo Mladena Markulina! - tako Branko Kuzele, inače hrvatski branitelj, svake godine na društvenim mrežama objavi istu poruku. Danas za Večernji list kaže kako o tom događaju često razmišlja, sjeća ga se kao tragične koincidencije.

VEZANI ČLANCI:

- Razgovarali smo o napadu, eksplozivnim sredstvima, bio je MUP-ov tehničar na zadatku, a ja urednik koji je sa svojim ljudima u to vrijeme išao na teren. Što sam napravio kad sam čuo vijest? Vratio sam se u redakciju, nastavio raditi, šutio sam. Ne znam što sam osjećao. Nisam odmah znao o kome je riječ, čuli smo samo da je poginuo pirotehničar, a onda sam saznao ime, priča Kuzele, prisjećajući se rata i okolnosti koje su ih zatekle. Jednu stvar želi posebno naglasiti: O Martićevim napadima piše se i govori kao o odmazdi za Bljesak. To nije bila osveta, već terorizam, kao i ono što se nažalost dogodilo u Borovom selu gdje su baš na današnji dan ubijeni hrvatski redarstvenici.

Žrtvi Ivana Markulina svake godine poklone se i kolege iz MUP-a i njegovi ratnu suborci. Smrtno je stradao tijekom uklanjanja bombica KB-1 raketnog sustava „Orkan“, a obilježavanje godišnjice stradavanja policijskog službenika Protueksplozijskog odjela Policijske uprave zagrebačke održava se dvorištu Klinike za dječje bolesti Zagreb u Klaićevoj ulici.

Policijski službenici su prvi ginuli u borbenim akcijama, od Plitvica do Borova Sela, Bljeska i Oluje, a ginuli su i u obavljanju svojih dužnosti. Takva neprekidna požrtvovnost nikada ne smije biti zaboravljena, baš kao ni Ivan Markulin. Mi smo tu da se prisjećamo toga i da istinu o Domovinskom ratu prenosimo svim ljudima, pogotovo mladoj generaciji. Hrvatska ne zaboravlja ono što ju je zadesilo. Zagreb pamti ono što je uslijedilo kao odmazda zbog sjajne operacije oslobađanja zapadne Slavonije. Ništa nam neće vratiti Markulina, neće nam vratiti 726 poginulih policajaca u Domovinskom ratu i ništa nas neće spriječiti da dalje nastavljamo tragati za njih 27 koji se još uvijek vode kao nestali, kazao je ministar Davor Božinović prilikom jedne od bolnih obljetnica pred dječjom bolnicom.

 

GALERIJA U Okučanima novi hladni susret Andreja Plenkovića i Zorana Milanovića: 'Sve ste vidjeli'
Ivan Markulin
1/10

Komentara 1

Avatar rubinet
rubinet
19:26 02.05.2024.

"Prije 20 godina poginuo je pirotehničar ..." A to bje 1995. Koliko je to godina prošlo?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije