Ministar zaštite okoliša Mihael Zmajlović i direktor Fonda za zaštitu okoliša Sven Müller doživjeli su veliki debakl. Naime, Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave poništila je «pregovarački postupak javne nabave s prethodnom objavom za uklanjanje baliranog miješanog komunalnog otpada», kojim je Fond u veljači krenuo u potragu za obrađivačem više od stotinjak tisuća tona bala iz varaždinskog Brezja.
Žalitelju, zajednici ponuditelja koju čine CE-ZA-R, Eko-flor, Komunalac Davor i Održivi razvoj, Fond za zaštitu okoliša mora nadoknaditi 225 tisuća «državnih» kuna za troškove žalbenog postupka.
Varaždinsko je smeće godinama balirano i gomilano u prigradskom naselju te je postalo ogroman ekološki problem. Još krajem 2007. godine komunalac Varkom i T7 Vis Davora Patafte potpisali su ugovor za njegovo zbrinjavanje, a aneks je supotpisao i tadašnji gradonačelnik Ivan Čehok. No ugovor je postao uskočkim predmetom, a novi gradonačelnik Goran Habuš (HNS) odbio ga je potom izvršiti, tj. Patafti predati smeće na obradu u novoizgrađeni pogon za mehaničko-biološku obradu, koji se nalazi stotinjak metara pored bala u Brezju. Usporedno se tako vode i uskočki predmet o ugovoru i spor kojim na varaždinskom Trgovačkom sudu Kukuriku gradska vlast traži da se taj ugovor proglasi ništetnim.
Kako je Habuš odbio izvršiti «uskočki» ugovor, uz obrazloženje da bi to i njega inkriminiralo, Grad je krenuo u potragu za novim koncesionarom. I izabrao je spomenutu zajednicu ponuditelja, u kojoj glavnu riječ vodi CE-ZA-R. Riječ je o tvrtki za reciklažu u sastavu C.I.O.S. grupe, čijeg su se dima Zagrepčani itekako nadisali u nedavnom požaru, koju posjeduju Petar Pripuz i, većinski, njemačka Scholz grupa, u koju je ovih dana ušla Toyota!
K tome, drugi član zajednice ponuditelja, Održivi razvoj, nekadašnji je Pataftin varaždinski MBO, kojega su u međuvremenu preuzeli upravo Pripuz i Scholz, tj. C.I.O.S., s čvrstom namjerom da snažnije iskorače na područje obrade komunalnog otpada.
No krajem studenog 2013. godine Fond za zaštitu okoliša javio je Gradu Varaždinu da ne planira sufinancirati ovaj aranžman (kao što se obvezao sufinancirati prvotni ugovor Čehok-Patafta) koji je još samo čekao na potpis.
- Ne možemo podržati ovakav način sanacije tih bala, dopustiti da se sklopi ugovor kojim će se taj problem zapravo iz Varaždina prebaciti u drugo dvorište. Ono što je vrlo jasno i što je nalog inspekcijskog rješenja iz 2007. godine, a zbog čega sve ovo skupa i pokrećemo, je da idemo u prisilno izvršenje rješenja. Taj se problem mora riješiti prema Zakonu i na ekološki prihvatljiv način. U Hrvatskoj ne postoje kapaciteti koji mogu obraditi taj otpad i zato je jedino rješenje izvoz izvan Hrvatske. Ministarstvo će putem inspekcije angažirati drugu pravnu osobu, a to je Fond, da izvrši inspekcijsko rješenje. Analizirat će se postojeći otpad, raspisati natječajna dokumentacija, a nakon toga i natječaj i započeti sanacija, odnosno odvoz otpada u najpovoljniju spalionicu. U Hrvatskoj ne postoji postrojenje koje ima adekvatne dozvole i kapacitete - izjavio je ministar dan poslije toga.
Dodao je da je gradska vlast naslijedila problem, ali se nije iskazala u dinamici njegova rješavanja. Nakon toga, Fond je u veljači raspisao natječaj, na koji se, naravno, zajednica ponuditelja koju je izabrao Grad Varaždin, odmah žalila i, odlučila je Državna komisija – imala pravo, njihova je žalba osnovana. Štoviše, nisu smatrali potrebni ni prihvatiti prijedlog žalitelja da se zbog složenosti predmeta održi usmena rasprava.
Imajući u vidu načelo «ekonomičnog trošenja sredstava za javnu nabavu» Komisija je prije svega uvažila žalbu da se radi o istom «dijelu predmeta javne nabave koji je već bio predmet postupka dodjele koncesije i koji je okončan odlukom o odabiru koncesionara». Žalitelji su postavili pitanje i kako je to uopće Fond nadležan za raspisivanje ove javne nabave, kad je gospodarenje otpadom obveza jedinice lokalne samouprave.
- S obzirom da je Grad Varaždin proveo postupak koncesije ... naručitelj tijekom postupka nije dokazao temeljem čega je prove postupak te nije otklonio prigovor žalitelja vezano za svoju nadležnost – konstatirala je komisija i smeće jednostavno oduzela Zmajloviću i Mülleru te sve vratila na početak, to jest još i više unatrag, jer je opet izgubljeno oko pola godine, a u trakavici s varaždinskim smećem sve se manje nazire rasplet.
Ima li još koji uspjeh ovih kokošara iz kukuriku koalicije.