Na nedavnom sastanku ministara NATO-a se čulo kako Ukrajini hitno treba streljiva kako bi se suprotstavila novom napadu ruskih vojnika, ali i kako su vojna skladišta članica već prilično ispražnjena. Sve češće se čuju i procjene vojnih stručnjaka kako će i rat u Ukrajini na koncu biti odlučen resursima jedne i druge strane i kako je već zbog toga potrebno dalje podržavati napadnutu zemlju.
Ali makar se uvijek iznova čuju pozivi vojnoj industriji povećati proizvodnju, njemački proizvođači oružja i streljiva se žale da se prozivaju kao krivci, a da zapravo još nisu niti dobili nekakav nalog zbog kojeg bi mogli povećati proizvodnju. „Neku jasnu poruku kao što je 'ovako to više ne može' još nismo čuli od nikoga“, kaže za agenciju dpa Ralf Ketzel, direktor tvrtke Krauss-Maffei Wegmann (KMW) koja proizvodi i tenkove Leopard 2. Da bi doista povećali proizvodnju im je potreban barem „jasan politički konsenzus", piše Deutsche Welle.
Tenkovi kojih zapravo nema
Ili još bolje, konkretna narudžba – a njih jednostavno još nema. Njemački ministar Pistorius je najavio slanje 14 tenkova Leopard 2 iz sastava njemačke vojske i obećao Bundeswehru „brzo nadoknaditi“ ne samo to što se šalje nego i više od toga, ali u KMW kažu kako se s Uredom za nabavu Bundeswehra „razgovara o mnogo ugovora i po našem viđenju su oni na veoma dobrom putu biti zaključeni. Ali tu nigdje nije riječ o nekakvim stotinama komada.“
Uz iskazano „razočarenje“ njemačkog ministra ponašanjem Poljske koja je s jedne strane optuživala Njemačku što oklijeva slati tenkove, ali se ispostavilo kako su i poljskim Leopardima 2 koje je nudila Ukrajini zapravo treba temeljiti servis i popravak, veliko je pitanje kako i kada će se Ukrajini moći poslati dovoljno tenkova. Jer želja NATO-a jest Ukrajinu opremiti za dva oklopna bataljuna – dakle oko 80 tenkova zapadne proizvodnje.
U KMW nam kažu kako im je i nakon potpisivanja ugovora potrebno oko godinu dana da uopće počne montaža i slaganje svih dijelova tako složenog sustava kao što je ovaj tenk: „To znači da su naši veliki isporučitelji koji nam isporučuju motore, optroniku, elektroniku ili specijalnu optiku onda trebaju početi proizvodnju. Neki nemaju nikakvih problema jer za mnoge stvari ionako imaju velike proizvodne linije, ali negdje i sitnice mogu uzrokovati veliku glavobolju“, kaže Ketzel. To mogu biti i čipovi, ali i neki materijali koji se koriste.
Velike narudžbe bi ubrzale i proizvodnju
Realnost proizvodnje bi bila prve sustave isporučiti tek za dvije godine, a tek za tri godine bi mogli onda i ozbiljnije povećati opseg proizvodnje. „Mi bismo mogli stvoriti dvije proizvodne linije, ali ne možemo ih napraviti pet!“ kaže direktor njemačke tvornice tenkova. U svakom slučaju tu treba biti jasno što se želi: ističe primjer oklopnog vozila Puma gdje je jasno bilo dogovoreno da do godine 2027. njemačkoj vojsci treba biti isporučeno vozila za jednu diviziju. „Tu smo onda i uložili u našu proizvodnju“, kaže Ketzel.
Sve bi se moglo, ali industriji trebaju jasni parametri opsega posla. Jer kad bi tu bilo riječ o 300 vozila godišnje, onda bi samo dio proizvodnje mogli zadržati u svojoj tvornici, a dio povjeriti tvornicama s kojima surađuju. „I tu imam dovoljno prostora relativno brzo početi s takvom proizvodnjom – ako se to doista želi.“
Obzirom na sve najave i pošiljke, a istovremeno i na veliko zanimanje zemalja popuniti svoje arsenale, proizvođač tenkova Leopard procjenjuje kako je moguća proizvodnja nekih 500 do 600 tenkova tog tipa. To je moguće, ali s postojećim proizvodnim kapacitetima – nipošto preko noći nego tek u idućih nekoliko godina.
VIDEO Zelenski nenajavljeno posjetio UK: Znamo da će sloboda pobijediti, a Rusija izgubiti
A malo prije ste pisali da je U ovom trenutku ukrajinska vojska jedna od najsnažnijih vojski na svijetu. Kome vjerovati?