Iwao Hakamada

Proveo 46 godina osuđen na smrt: Konačno ga oslobodili u suđenju koje je razotkrilo mračnu stranu Japana

Foto: REUTERS
1/2
26.09.2024.
u 10:05

Iwao Hakamada bio je osuđen na smrt zbog ubojstva svojeg šefa, njegove supruge i njihove djece.

Konačno! Možda se tako najbolje može opisati životna borba Iwao Hakamada (88) koji je proveo čak 46 godina na smrtnoj kazni. Naime, on je bio osuđen za višestruko ubojstvo 1968. godine, a njegov slučaj je još jednom bacio negativno svjetlo na japanski pravosudni sustav.

Okružni sud u Shizuoki objavio je da Hakamada nije kriv na ponovljenom suđenju koje su bivši boksač i njegovi pristaše izborili prije deset godina. "Sud smatra optuženog nevinim", rekao je sudac Koshi Kunii. Hakamadino zdravlje je osjetljivo i nije bio prisutan na sudu, ali njegova 91-godišnja sestra Hideko, koja često govori u njegovo ime, nekoliko puta se duboko poklonila Kuniiju. Hakamada je proveo 46 godina čekajući smrtnu kaznu, sve dok nije bio pušten 2014. godine u očekivanju ponovljenog suđenja, piše Daily Mail.

Tijekom godina su se pojavila brojna pitanja o lažiranju dokaza i iznuđenim priznanjima, što je bacilo negativno svjetlo na japanski pravosudni sustav koji mnogi kritičari nazivaju "talačkim sustavom" za osumnjičene. Slučaj je izazvao veliko zanimanje u Japanu, te su se stotine ljudi okupile ispred Okružnog suda u Shizuoki, pokušavajući osigurati si mjesto kako si svjedočili potencijalno povijesnom trenutku. "Toliko dugo vodili smo bitku koja se činila beskonačno", rekla je Hideko novinarima u srpnju i dodala: "Ali ovaj put vjerujem da će biti riješeno".  Smrtna kazna u Japanu ima veliku podršku javnost. Hakamada je peti osuđenik na smrt kojemu je odobreno ponovno suđenje u povijesti Japana nakon Drugog svjetskog rata, a sva četiri prethodna slučaja također su rezultirala oslobađanjem.

Nakon desetljeća pritvora, uglavnom u samici, Hakamada ponekad izgleda kao da "živi u svijetu fantazije“, izjavio je njegov odvjetnik Hideyu Ogawi. Hakamada je u intervjuu danom za AFP 2018. godine naglasio svoju stalnu borbu za dobivanje oslobađajuće presude, rekavši da se osjeća kao da "svaki dan vodi borbu. Jednom kad pomislite da ne možete pobijediti, nema puta do pobjede". Iako je Vrhovni sud potvrdio Hakamadinu smrtnu kaznu 1980. godine, njegovi su pristaše desetljećima vodili borbu za ponovno otvaranje slučaja. Prekretnica se dogodila 2014. godine kada je odobreno ponovno suđenje jer je postajala realna mogućnost da su tužitelji mogli podmetnuti dokaze, a Hakamada je pušten iz zatvora.

Hakamada je isprva negirao da je opljačkao i ubio žrtve, ali je priznao nakon onoga što je kasnije opisao kao brutalno policijsko ispitivanje tijekom kojeg je bio i premlaćen. Ključni dokaz na suđenju bila je garnitura krvavih odjevnih predmeta pronađenih u tanku misoa, fermentirane sojine paste, godinu dana nakon ubojstava 1966. godine, a koji su korišteni kao dokaz protiv Hakamade. Obrana je optužila istražitelje za podmetanje dokaza, tvrdeći da su crvene mrlje na odjeći previše svijetle, ali tužitelji su tvrdili da su njihovi vlastiti eksperimenti pokazali da je boja vjerodostojna.

Hakamadin slučaj "samo je jedan od bezbroj primjera japanskog takozvanog sustava 'pravosuđa talaca", rekao je programator za Aziju u Human Rights Watchu Teppei Kasai, za AFP. "Osumnjičenici su prisiljeni na priznanje kroz duge i proizvoljne periode pritvora". i često dolazi do "zastrašivanja tijekom ispitivanja“, rekao je.

FOTO Pogledajte atmosferu na Oktoberfestu! Uživa se uz hranu, ples i naravno - pivo

1/32
Ključne riječi

Komentara 1

PA
Pahor
11:44 26.09.2024.

Ista situacija je u srbiji. Nestala neka djevojcica, oni uhapse prva dva jadnika i mlate ih dok ne priznaju. Jednom na ispitivanju umre otac, drugome do smrti prebiju brata. Nasli toboze dnk dokaze sto se kasnije pokazalo kao laž i nikakvih dokaza ni tragova nema al ovu dvojicu izubijali dok nisu priznali. Na sudu povukli priznanje jer su premlacivani. Za to vrijeme djevojcicu niko ne trazi i ko zna sto je bilo s njom

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije