Hrvatske županije godišnje od naslijeđene imovine naplate samo 8,5 milijuna kuna poreza i po toj svoti ulazimo u red država koje minimalno oporezuju nasljednu imovinu svojih građana. Porez na nasljedstva i darove iznosi 5 posto, a plaća se na svotu iznad 50 tisuća kuna. Prvi nasljedni red ne plaća nikakav porez na imovinu stečenu nasljedstvom i darivanjem, bilo da je riječ o nekretninama, štednji, slikama ili nekim drugim vrijednostima.
Kad je riječ o nekretninama, ostali nasljednici plaćaju 5 posto poreza na promet nekretninama u trenutku kad ih prenose na sebe. Na svojem predavanju u Zagrebu, francuski ekonomist Thomas Piketty upro je prstom upravo u izostanak poreza na naslijeđene nekretnine te je predložio da slijedimo praksu drugih država koje jače oporezuju imovinu građana.
– Svrha oporezivanja nasljedstva nije to da suzbije nasljeđivanje i penalizira privatno vlasništvo. Moramo rebalansirati porezni sustav tako da se smanji porezni pritisak na plaće, osobito one niske i srednje, a s druge strane proporcionalno poveća oporezivanje najviših plaća, nasljedstva i imovine – kazao je Piketty u intervjuu Večernjem listu, spominjući pritom da neke zemlje imaju progresivne stope, i do 40 posto u SAD-u, 55 posto u Japanu, Francuskoj 45 posto na ekstremno visoka nasljedstva.
>>Cijelu priču pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od utorka ili prelistajte u e-izdanju Večernjeg lista
>>Piketty: Ako Hrvatska ima porez na nasljedstvo od nula posto, mislim da imate problem
Nama trebaju nova radna mjesta, investicije manite se poreza gospodo.