Na skorašnjem Interliberu, koji počinje za tjedan dana, među novitetima koji će sasvim sigurno izazvati najviše komentara (a izdavač se toplo nada i interesa) jest “Srpsko-hrvatski objasnidbeni rječnik” profesora sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta Marka Samardžije. Riječ o izdanju Matice hrvatske čija je najava prije točno dvije godine u Večernjem listu izazvala brojne uspjenjene kritike, primjedbe, kolumnističke humoreske i političke optužbe.
Medijska buka bila je intenzivna kao da tu nije radi o stručnom jezičnom priručniku koji je plod dugogodišnjeg rada uglednog hrvatskog jezikoslovca, nego o nekakvoj policijskoj tjeralici kojom će se iz hrvatske jezične prakse istjerivati riječi srpskog podrijetla.
- Dvadesetak godina nakon raspada druge zajedničke države, na hrvatskoj su strani odrasli naraštaji s hrvatskim jezičnim osjećajem, drugačije jezično odškolovani, koji u dodiru sa srpskim jezikom (u izravnoj komunikaciji, preko televizije ili tiskovina) zastaju nesigurni i zbunjeni jer im je velik dio toga leksika razumljiv, dio sličan vlastitomu, ali i jedan dio nepoznat i nerazumljiv, pogotovo kad su posrijedi nazivi i nestandardnojezični leksemi. Upravo zato odlučio sam sastaviti ovaj rječnik po načelima dvojezične leksikografije prvenstveno kao praktično objasnidbeno pomagalo pripadnicama/pripadnicima hrvatske jezične zajednice za što potpunije, ispravnije i cjelovitije razumijevanje leksika srpskoga jezika - ističe u predgovoru profesor Samardžija.
>>Cijeli tekst čitajte u tiskanom izdanju ili prelistajte e-izdanje!
Od ostalih tema izdvajamo:
>>Zahtjev predsjednice, HAZU, HGK: Nova Vlada mora produljiti radni vijek
>>Strukovne škole: 20% teorije, a 80% prakse
>>Migrantska kriza - Troje djece izbjeglica roditelji više ne žele
>>Stručnjaci o aferi Ustavni sud: Na zapadu bi ustavna sutkinja morala podnijeti ostavku
>>Reportaža - Velečasni Sudac počeo duhovne obnove
evo prilike Zoranu Milanoviću da poslije 08.11. dodatno utvrdi svoje kršćanske vrijednosti na duhovnoj obnovi kod velečasnog Sudca. ionako neće imati što drugo raditi.