Zbog visokih cijena struje, ali i zaštite okoliša, mnogi paze na svoju potrošnju, no često se zaboravljaju kablovi za punjenje uređaja. Naime, iako je poznato da napajanje iz usmjerivača i televizora troši električnu energiju i kada uređaji nisu uključeni, kabel za punjenje, također, troši struju i kada na njega nije spojen mobitel.
Prema uredbi EU-a, napajanja smiju trošiti maksimalno do 51 vata električne energije. U stanju pripravnosti, potrošnja energije uređaja može biti 0,3 vata. Ako je kabel za punjenje pametnog telefona uključen u utičnicu nekoliko sati dnevno, a da ne puni uređaj, tada se troši do 2,5 kilovatsati električne energije (kWh) godišnje. Uz cijenu električne energije od oko 40 centi po kWh, to je jedan euro. Ipak, ako je riječ o više kablova za punjenje koji su uvijek uključeni u kućanstvu, trošak raste, prenosi Fenix magazin.
Uz punjače za mobitele, često su uvijek pod naponom i agregati ili stanice za punjenje prijenosnih računala, igraćih konzola ili drugih uređaja. U uštedi električne energije mogu pomoći, primjerice, višestruke utičnice s prekidačem.
Osim što troše električnu energiju, uključeni strujni adapteri i punjači mogu postati i opasni ako se pregriju. Neispravni uređaji mogu uzrokovati iskre, a time i požar.
VIDEO Ove kućanske uređaje obavezno morate isključiti iz struje kada ih ne koristite, ne palite ih ni kada spavate.
Vidim ja da zbog nečega ne mogu sastaviti kraj sa krajem, mora da je to onda.